„Jsem moc rád, že jsem to do první ligy dotáhl. Po tom jsem jako malý kluk vždycky toužil,“ svěřuje se Eduard Kubata, který 13. září oslavil šedesáté narozeniny.

„Jo, občas mi to někdo připomene, ale já to nevnímám a házím věk za hlavu. Žiji přítomností,“ usmívá se rodilý Jihočech.
S fotbalem začínal v rodných Strakonicích. „Vedl mě trenér Jirka Janda, bývalý Plzeňák, předtím hrával za Lokomotivu. Jemu vděčím za to, že jsem u fotbalu vydržel,“ vzpomíná s vděkem na trenéra.

Od patnácti let let hrál za národní tým a šikovného fotbalistu brzy přetáhly České Budějovice. V osmnácti letech odešel do Příbrami, kde naskočil do druhé celostátní ligy a jeho spoluhráči byli například bývalí reprezentant Josef Jurkanin a Bohumil Smolík. Druhou nejvyšší soutěž si pak zahrál i na vojně v dresu Dukly Tachov vedle Františka Straky, gólmana Zdeňka Stromšíka nebo budoucího spoluhráče v Plzni Jana Homoly.

Z vojny se vrátil do Příbrami, aby v roce 1981 přestoupil do Škody Plzeň. „Do Plzně jsem šel kvůli bytu a také za trenérem Františkem Plassem, na kterého rád vzpomínám. Nějaký čas jsme bydleli ve stejném domě, on o patro výš,“ říká Eduard Kubata. S manželkou Květoslavou vychovali syny Michala a Tomáše.

Eduard v dresu s okřídleným šípem na prsou působil osm sezon, převážně ve druhé lize. Dvakrát se dočkal postupu do nejvyšší soutěže, kde odehrál 21 zápasů a vstřelil dva góly – Slavii a Dunajské Stredě.

Později hrál druhou ligu v Blšanech, působil v Rakousku a kariéru ukončil v divizi ve 42 letech tam, kde ji začal – ve Strakonicích.

Bez fotbalu nezůstal a dal se na dráhu trenéra. Vedl druholigové Ústí nad Labem nebo třetiligové Strakonice. Živí se jako finanční poradce a trénuje Sokol Lhota v krajském přeboru. „Kamarádovi Pepíkovi Humeníkovi jsem na nabídku kývl po dlouhé době a nelituji. Je tu výborná parta, trénování mě znovu chytlo. Fotbal mě pořád baví,“ říká hrdý dědeček jedenapůlleté vnučky Emilky. Na zápasy Viktorie chodí pravidelně a těší se na Ligu mistrů. „Moc si to užívám. Měli bychom si toho vážit, takový fotbal se v Plzni nikdy nehrál. Mrzí mě, že někteří lidí místo fandění spíše kritizují,“ dodává Eduard Kubata.