Na klubové úrovni trénoval v Německu i v daleké Číně, krátce byl také asistentem u české fotbalové reprezentace, ale na evropské scéně dává o sobě Miroslav Koubek pořádně vědět až letos. V sezoně, na jejímž startu oslavil 72. narozeniny. „Pravděpodobně to je největší výzva v mojí kariéře,“ uznal zkušený trenér plzeňské Viktorie na středeční tiskové konferenci s tím, že si to také náležitě užívá.

„Je to krásná, zajímavá práce, připravovat mužstvo na tak věhlasného soupeře. U mě převládají pocity natěšenosti, radosti, nikoliv strachu. Chci, aby takhle přemýšleli i hráči,“ doplnil trenér Koubek.

Plzeňskou Viktorii provedl suverénně nástrahami kvalifikace Konferenční ligy a základní skupinu ovládl s maximálním počtem osmnácti bodů. V osmifinále ji nezastavil ani Servette Ženeva, po dvou bezbrankových remízách zvládl jeho tým v domácí odvetě lépe penalty.

A teď se může ve čtvrtfinále těšit na dvojzápas s ACF Fiorentina. První utkání se hraje ve čtvrtek od 18.45 hodin v plzeňské Doosan Areně, odveta pak za týden ve stejném čase v Itálii.

Tomáš Ujfaluši
Ujfaluši vzpomíná na Itálii a klaní se Plzni: Byla to fantazie. Proč netrénuje?

Plzeňský trenér uznává, že favoritem bude soupeř, ale papírové předpoklady ve fotbale kolikrát neplatí. Klíčem k úspěchu bude podle zkušeného kouče taktika. „Především však musí každý jedinec podat nadstandardní výkon. Je potřeba se opřít o skvělého brankáře. Snažit se eliminovat největší zbraně soupeře a využít ty vlastní,“ popisoval zkušený trenér, kudy by mohla vést cesta k úspěchu.

I když uznává i kvality soupeře, který je po nedělní porážce na hřišti Juventusu (0:1) na 10. místě tabulky. „Všechno to jsou kvalitní hráči, ale obavy nemáme, ty do sportu nepatří,“ potvrdil Koubek s tím, že viděl zápasy Fiorentiny s Juventusem, Bergamem, v Evropě s Haifou i s AC Milán.

„Ukázali jsme hráčům všechno, dneska to není problém. Informací máme dostatek, stejně jako soupeř,“ pousmál se Koubek a přiblížil novinářů v čem vidí největší sílu Fiorentiny. „Je výborná v držení míče, chce hrát aktivně. Tím se trochu vymyká italskému defenzivnímu stylu,“ popisoval trenér Viktorie.

Fiorentinu staví výš než všechny dosavadní soupeře v Konferenční lize, včetně švýcarské Ženevy. „Z mužstev, která jsme v Evropě potkali, je Fiorentina nejlepší. A při vší úctě k ostatním, to ani nemůže být jinak. Ve čtvrtfinále už nenarazíte na lehkého soupeře. Máme k ní velký respekt,“ dodal Koubek.

Fotbalisté Viktorie Plzeň nastoupí ve čtvrtek od 18.45 hodin proti italskému celku ACF Fiorentina.
Fotbalisté Viktorie dál kráčí za snem. Zápas roku s Fiorentinou je tady

Se svým realizačním týmem ale bude řešit četné absence, pro domácí zápas jsou vykartovaní stoper Dweh a záložník Kopic, další tři hráči nejsou zapsaní na soupisce pro evropské poháry (Havel, Souaré, Metsoko) a čtyři jsou na marodce (Durosinmi, Jirka, Valenta a Sýkora), ohrožený je i start Mosquery. „Zatím bych to nechal otevřené,“ usmál se kouč Viktorie.

„Úplně bych nechtěl odkrývat karty. Je jasné, že určité personální problémy máme, ale to patří k blížícímu se konci sezony. Samozřejmě bych si představoval kompletnější mužstvo, ale moje celoživotní heslo je: pokud je nás jedenáct, jsme kompletní,“ nevymlouval se.

Ale jestli se otevírá šance pro mladíčka Palusku či zkušeného Řezníka neprozradil. Absence řady hráčů posunou na lavičku tři mladíky Demla, Doubka a Lörincze. „Všichni jsou připravení, tedy i 18letý Paluska a 35letý Řezník,“ řekl pouze s tím, že vzhledem k absencím je ve hře i změna rozestavení. „Zažitých máme několik systémů, i tohle je na pořadu dne,“ přiznal Koubek.

Snad zvolí ve čtvrtek podvečer správnou sestavu (tam není moc na výběr) i taktiku.