Ano, psal se 16. červen 1976, když tady parta kolem kapitána Antona Ondruše s legendárním Ivo Viktorem v brance, vstoupila do finálového turnaje mistrovství Evropy senzační výhrou 3:1 v prodloužení nad favorizovaným Nizozemskem, které mělo skvělý tým kolem kapitána Johana Cruyffa. Cestu k evropskému titulu pak dokonala v Bělehradě, kde se blýskl Antoním Panenka legendárním dloubákem v penaltovém rozstřelu.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Už při příchodu na vás historie dýchá na každém rohu, především však proto, že stadion, který nese jméno podle čtvrti na okraji Záhřebu, v níž se nachází, chátrá. „Stadion není příliš příznivý pro fotbal,“ uznal v rozhovoru pro Deník i plzeňský rodák Jan Lecjaks, jenž v barvách záhřebského Dinama strávil jednu sezonu.

Však byl také postavený už v roce 1912, tedy jen rok poté, co byla založena Viktoria Plzeň. Ta v posledních letech vzkvétá, což o kultovním stánku Dinama Záhřeb rozhodně říci nelze. I když prošel třikrát velkou rekonstrukcí, naposledy v roce 2011, zub času je tady patrný na každém kroku. Aby kusy padajících ochozů neohrožovaly diváky, je dokonce pod hlavní tribunou natažená síť.

Ta protější je dokonce uzavřená úplně, v březnu 2020 ji vážně poškodilo zemětřesení, které zasáhlo i metropoli Chorvatska. Pod ní sice najdete kanceláře klubu, ale do ochozů se z bezpečnostních důvodů nesmí.

Trénink Viktorie Plzeň před utkáním Konferenční ligy v Záhřebu s domácím Dinamem.
Nebudeme ustupovat od aktivního stylu, prohlásil před Dinamem kouč Viktorie

„Tribuna naproti té hlavní je prakticky nepoužitelná, totálně ji poničilo zemětřesení, bývá prázdná. Ale fanoušků chodí i tak dost, bude bouřlivá atmosféra,“ prorokoval Jan Lecjaks. Podle chorvatských novinářů přijde zhruba deset tisíc lidí.

Letos v srpnu byl Maksimir označen podle výzkumu agentury Money za třetí nejošklivější fotbalový stadion v Evropě. Horší už je pouze italské Empoli a španělská Celta Vigo. Přesto ho od roku 1990 používá i chorvatská fotbalová reprezentace. Využívá se i pro kulturní akce, koncertovali tady David Bowie, U2, Bon Jovi, Madonna, Depeche Mode nebo Robbie Williams.