Svěřenci trenéra Pavla Vrby naplnili sen mnoha generací hráčů i fanoušků západočeského klubu. Ve středu zvládli i odvetu play off Ligy mistrů. Po výhře 3:1 v prvním zápase v Kodani porazili dánského mistra 2:1 a poprvé ve stoleté historii klubu si zahrají základní skupinu nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Cesta ke skvělému úspěchu ale nebyla vůbec snadná. Kodaň hrála od první minuty aktivně, krátkými přihrávkami ve středu hřiště se dostávala na dostřel Čechovy branky. Plzeňská defenziva ale dobře zdvojovala oba útočné hroty dánského mistra, Brazilce Santina i Senegalce N´Doyeho. A když už se útočníci Kodaně přece jen dostali je střele, stačili jejich pokusy zadáci Viktorie zblokovat.

V desáté minutě se vyprodaný stadion v Edenu zlobil na španělského rozhodčího Carballa. Pilař se v šestnáctce Kodaně ocitl po souboji s Ottesenem na zemi, ale sudí nechal pokračovat ve hře.

Ve 32. minutě ale udeřilo na druhé straně. V rohu šestnáctky Plzně zamířil přesně Bolaňos a křížnou střelou k tyči překonal Čecha. V tu chvíli se naplnilo varování trenéra Viktorie Pavla Vrby, který před zápase prohlásil, že odveta bude ještě velmi těžká.

Vzápětí se ale Plzeň mohla výrazně přiblížit vysněnému postupu do základní skupiny Ligy mistrů. Po akci Jiráčka pálil Petržela z výhodné pozice z otočky jen metr vedle levé tyče. Do kabin šla Kodaň s jednobrankovým vedením.

Po přestávce se Plzeň pustila do soupeře s velkou vervou, už ve 46. minutě odvrátil nebezpečí brankář Wiland odvážným pádem pod nohy Bakoše.

V 58. minutě se brankář hostů vyznamenal podruhé. Pilař se prokličkoval v šestnáctce přes několik zadáků, zacentroval před branku a tam Wiland v poslední chvíli sebral míč z hlavy Jiráčkovi.

V 67. minutě stadion v Edenu explodoval nadšením. Jiráčkův centr z levé strany prošel malým vápnem až na zadní tyč k úplně volnému Bakošovi a ten si vyzvedl klíče od brány do Ligy mistrů, když pohodlně poslal míč do sítě. Plzeň vyrovnala a téměř dvacet tisíc nadšených diváků burácelo: Ještě jeden! Dánové museli v té chvíli k postupu vstřelit tři branky.

A když střelec zlatého gólu v 78. minutě odcházel na střídačku, celý stadion mu ve stoje aplaudoval, stejně jako dalším střídajícím hráčům Milanu Petrželovi a kapitánu Pavlu Horváthovi.

V závěru se ještě řítil sám na branku Ďuriš, ale Wiland rozštěpem míč vyrazil na roh.

Slovenský útočník se ale přece jen zapsal do listiny střelců, když v nastaveném čase poslal míč do sítě po přihrávce Filla.

Když španělský sudí naposledy písknul do píšťalky, v Edenu vypukly oslavy.

Bravo Viktoria!!!

FC Viktoria Plzeň – FC Kodaň 2:1 (0:1)

Branky: 67. Bakoš, 90. + 3. Ďuriš - 32. Bolaňos. Rozhodčí: Carballo – Fernández, Guadamuro (všichni Španělsko). ŽK: Limberský, Jiráček – Nordstrand, Grindheim, Absolonsen. Diváci: 19350.

Plzeň: Čech – Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský – Horváth(86. Trapp), Jiráček – Petržela (82. Fillo), Kolář, Pilař – Bakoš (78. Ďuriš). Trenér: Pavel Vrba.

Kodaň: Wiland – Thomsen (83. Sigurdsson), Ottesen, Jorgensen, Bengtsson – Bolaňos (73. Diouf), Nordstrand, Grindheim, Delaney – Santin (64. Absolonsen), N´Doye. Trenér: Roland Nilsson.