Fantastický rok Viktorie, ojedinělý v historii

Plzeň - Rok 2011 bude v historii plzeňské Viktorie navždy zapsán velkým a výrazným zlatým písmem. V roce oslav stého výročí dosáhli plzeňští fotbalisté dosud nejvýraznějších úspěchů na domácí i mezinárodní scéně.

2.1.2012

Fotbalisté Viktorie mají za sebou skvělý rok. Vyhráli titul v Gambrinus lize a pak senzačně postoupili do základní skupiny Ligy mistrů. Zahráli si s Barcelonou i AC Milán, na jaře navíc budou pokračovat v Evropské lizeFoto: Archiv

Stali se mistrem České republiky, vybojovali Superpohár, přes kvalifikaci získali právo startu v Lize mistrů, ze které postoupili do Evropské ligy a výrazně pomohli reprezentaci k postupu do finálových bojů mistrovství Evropy. Plzeňští borci se navíc pod vedením trenéra Pavla Vrby prezentovali velice pohledným ofenzivním fotbalem a dali příklad ostatním klubům u nás. Uplynulý rok byl rokem splnění velkých snů.

JARO 2011

Po podzimu 2011, kdy bylo odehráno celkem sedmnáct kol sezony 2010 2011, měla Viktoria na prvním místě Gambrinus ligy v tabulce slibný čtyřbodový náskok před pražskou Spartou.

18. kolo 26. 2.: Viktoria Plzeň Hradec Králové 2:1 (2:0). Na zahájení jara to byla hodně těžká práce. Nováček dobře kombinoval a nečekaně kousal. Viktoria se střelecky prosadila až v závěru, kdy vstřelili rozhodující góly Bakoš s Kolářem a hostující Hochmeister v poslední minutě už jen korigoval. Náskok v čele byl stále čtyřbodový.

19. kolo 5.3.: Slovácko Viktoria Plzeň 2:2 (1:1). O výhru přišla Viktoria kvůli rozhodčímu. Hned po výkopu se trefil do černého Bakoš a Viktoria herně dominovala. Nevyužila však šance a Mezlík vyrovnal. Rezek zahodil penaltu a J. Valenta poslal domácí do vedení. Drtivý tlak Viktorie přinesl vyrovnání z kopačky Jiráčka a vítězný gól Koláře neplatil pro domnělý ofsajd. Náskok před Spartou už byl jen pouhé dva body.

20. kolo 12. 3.: Viktoria Plzeň Sparta 1:0 (1:0). Sparťané očekávali vítězství a posun do čela tabulky. Viktoria však podala skvělý taktický výkon, a když byl výborně hrající Ďuriš faulován před vápnem, poslal Pavel Horváth z trestného míč přes zeď od břevna za brankovou čáru. Viktoria doma neprohrála 23 zápasů a náskok v čele zvýšila na pět bodů.

21. kolo 18. 3.: Viktoria Plzeň České Budějovice 2:1 (1:0). I bez svého kapitána Horvátha, stojícího za žluté karty, vydřela Viktoria další tři body. Skóre otevřel Ďuriš, po obrátce však Nitrianský srovnal na 1:1. Potom se ale zaskvěl Bakoš a bombou z trestného kopu rozjásal domácí fanoušky podruhé. Zasloužený tříbodový zisk.

22. kolo 3. 4.: Ústí nad Labem Viktoria Plzeň 0:5 (0:3). Poslednímu celku tabulky nadělila Viktoria pětku. V úvodu a v závěru poločasu skóroval Bakoš. Ještě do přestávky přidal třetí úspěch Petržela. Ve druhém dějství hosté spalovali jednu šanci za druhou, až v závěru přidali další góly Bystroň s Ďurišem. Sparta prohrála v Jablonci a Viktoria vedla o osm bodů.

23. kolo 8. 4.: Viktoria Plzeň Jablonec 1:1 (0:0). Severočeši vyrukovali na Viktorii v plné síle a dlouho vzdorovali. Bakoš s Bystroněm nastřelili břevno, ale po přestávce se už domácí radovali. Rezek byl faulován, Horváth z penalty sice nastřelil jen tyč, ale Rezek vrátil míč do sítě. Kanonýr Lafata však vyrovnal. Viktoria vedla o šest bodů.

24. kolo 15. 4.: Příbram Viktoria Plzeň 0:3 (0:1). Poprvé v ligové historii Viktoria v Příbrami zvítězila. Po faulu na Jiráčka proměnil penaltu Horváth a další góly přidali hosté po změně stran. Nejdřív bomba Rajtorala orazítkovala břevno, potom Jiráček křížnou střelou přidal druhou branku a střídající Ďuriš pečetil výhru.

25. kolo 25. 4.: Viktoria Plzeň Slavia 2:2 (2:0). Šokující závěr v podání hostů připravil Viktorii o vítězství. Kolář střelou k tyči otevřel skóre dramatického utkání. Petrželův roh prodloužil hlavou Bystroň a další hlavička Ševinského znamenala dvoubrankové vedení, které domácí dlouho drželi. Až minutu před koncem Kisel snížil a vzápětí vyrovnal M. Černý. Sparta ztrácela na Viktorii už jenom čtyři body.

26. kolo 30. 4.: Brno Viktoria Plzeň 1:1 (0:1). Další zbytečná ztráta. Bez zraněného Pavla Horvátha měla Viktoria převahu, ale ze šancí chyběly góly. Rezek zahodil penaltu, přesto Petržela zajistil vedení. Místo navýšení náskoku nechali hosté Rabušice vyrovnat. Sparta remizovala v Teplicích a Viktoria stále vedla ligový peloton o čtyři body. Sparta se však vůbec nevzdávala.

27. kolo 7. 5.: Viktoria Plzeň Mladá Boleslav 3:1 (2:0). Před zraky držitele Zlatého míče zahrála Viktoria v první půli výborný fotbal. Kolář s Bakošem zajistili vedení 2:0, a když po přestávce zakončil Rajtoral třetím gólem krásnou akci, bylo jasné, že zlaté body zůstanou doma ve Štruncových sadech. Nemrzel čestný úspěch Řezníčka, ale vyloučení Horvátha a vykartování Bakoše ano.

28. kolo 14. 5.: Teplice Viktoria Plzeň 0:1 (0:1). Rychlá branka rozhodla velice důležitý souboj. Po deseti minutách hry napřáhl ke střele Petržela, brankář Grigar s námahou míč vyrazil a Kolář zavěsil. Zbytek utkání dohráli hosté disciplinovaně a ligu vedli s náskokem čtyř bodů. K zisku senzačního titulu chyběla jedna výhra.

29. kolo 21. 5.: Viktoria Plzeň Ostrava 3:1 (2:1). Vyprodané Štruncovy sady slavily mistrovský titul! Nejdřív ale prožily šok, když Lukeš kopal trestný kop a Limberský si hlavou srazil míč do vlastní branky. Vedení hostů ale ještě do poločasu otočili Jiráček s Bakošem, a když ve druhém dějství poslal míč Pavel Horváth z trestného kopu potřetí do ostravské branky, bylo hotovo. Mistrovský pohár patřil Viktorii Plzeň a celé město slavilo!

30. kolo 28. 5.: Olomouc Viktoria Plzeň 2:1 (0:1). Mistrovské oslavy se podepsaly na výkonu Viktorie. Ta se bez čtyř hráčů základní sestavy ujala vedení vlastním gólem Kučery po akci Filla, ale ve druhých pětačtyřiceti minutách Petr dvěma góly otočil skóre. Viktoria tak vyhrála ligu před Spartou o jeden bod.

PODZIM 2011

Ještě než začala mistrovská sezona Gambrinus ligy 2011 2012 připsala si Viktoria na konto několik úspěchů. V předkole Ligy mistrů vyřadila arménský Pjunik Jerevan po výsledcích 4:0, 5:1 a v silně kombinované sestavě v utkání s Mladou Boleslaví získala Superpohár. Střetnutí skončilo 1:1 a na penalty Viktoria zvítězila 4:2. V dalším předkole Ligy mistrů vyhrála 1:0 v Norsku s Rosenborgem a potom už začala liga.

1. kolo 30. 7.: Viktoria Plzeň Liberec 2:2 (2:1). Ve výborném duelu Viktoria dvakrát vedla po brankách Rajtorala a Bystroně, kvalitně hrající hosté góly Breznaníka a Štajnera dvakrát vyrovnávali. Hráči Viktorie už zřejmě měli v hlavách odvetu Ligy mistrů s Nory.

2. kolo 7. 8.: Bohemians 1905 Viktoria Plzeň 2:1 (1:1). Ve středu viktoriáni zvládli odvetu s Rosenborgem (3:2), ale v neděli propadli v pražském Edenu. Nešpor poslal klokany do vedení, ještě do přestávky Jiráček vyrovnal. Sudí nepotrestal penaltou zcela evidentní faul na Filla, břevno nastřelil Bakoš a další šance hostů vychytal skvělý Sňozík. Na druhé straně se po brejku trefil Bálek a bylo rozhodnuto. Zatím 10. příčka.

3. kolo 12. 8.: Viktoria Plzeň Teplice 2:0 (0:0). Viktoria v lize zabrala a hosty chvílemi doslova drtila. Šance však proměnila až po přestávce. Přesná hlavička Ďuriše znamenala první gól a pojistku přidal v závěru Pilař. Zrodila se první ligová výhra v roli mistra republiky.

4. kolo 20. 8.: Dukla Praha Viktoria Plzeň 2:4 (0:2). Viktoria měla za sebou vítězné první utkání play off Ligy mistrů v Kodani (3:1) a i na Julisce prokázala kvalitu. Jiráček s Pilařem zajistili mistru poločasové vedení o dva góly, Hanousek snížil, Ďuriš s Pilařem posunuli skóre na 4:1 a opět Hanousek snížil. Šestá příčka se ztrátou pěti bodů za vedoucí Spartou.

5. kolo 29. 8.: Viktoria Plzeň Sparta 0:2 (0:2). Domácí měli za sebou fantastickou vítěznou odvetu LM s Kodaní (2:1) v pražském Edenu a doplatili na nabitý program. Vyprodané Štruncovy sady už v první půli rozesmutnil dvakrát hromotluk Kweuke a bylo rozhodnuto. Některé bezohledné zákroky sparťanů sudí vůbec netrestal. Několikrát se pro ně mělo červenat!

6. kolo 9. 9.: Olomouc Viktoria Plzeň 2:3 (1:2). Před vstupem do Ligy mistrů proti Borisovu přivezla Viktoria cenné tři body z horké moravské půdy. Bakoš poslal hosty do vedení, Heinz vyrovnal, vzápětí Bakoš vstřelil druhý gól a po přestávce Kolář jistil výhru. V nastaveném čase opět Heinz snížil. Škoda zbytečného vyloučení Bakoše.

7. kolo 17. 9.: Viktoria Plzeň Jablonec 4:2 (1:2). Čtyři dny po remíze 1:1 s Borisovem sehrála Viktoria skvělý zápas. Ďuriš rychle otevřel skóre, Lafata vyrovnal a gólem do šatny zajistil Kopic hostům vedení. Uragán domácích po přestávce přinesl krásné ovoce. Horváth z penalty vyrovnal, Ďuriš vstřelil třetí gól a v nastaveném čase ještě všechny rozjásal Kolář.

8. kolo 23. 9.: České Budějovice Viktoria Plzeň 0:0. Hosté byli jesně lepším týmem, ale jihočeskou tvrz nedobyli. Bakoš v šanci mířil nad branku, bomby Petržely a Bakoše gólman reflexivně chytil. Ještě v závěru mohl rozhodnout gólem Jiráček, ale brankář Křížek čaroval.

9. kolo 2. 10.: Viktoria Plzeň Ostrava 1:1 (1:1). Po velmi dobrém vystoupení v Lize mistrů na AC Milán (0:2) nezvládla Viktoria utkání s posledním celkem tabulky. Jiráček se postaral sice o vedení, ještě do přestávky však Svěrkoš vyrovnal. Drtivý tlak po obrátce přinesl jen tyč po hlavičce Čišovského, stoprocentní šanci spálil Kolář a šibenici těsně minul Horváth. Viktoria byla na páté příčce, dvanáct bodů za Spartou.

10. kolo 14. 10.: Slovácko Viktoria Plzeň 1:3 (1:2). Před Barcelonou cenné tři body. Rychlý gól Bakoše ještě nic neznamenal, neboť Ondřejka vyrovnal. Potom však Petržela využil chyby obránce, obešel i brankáře a dával míč do prázdné branky. Závěrečný účet podepsal v závěru gól Koláře. Zasloužená výhra.

11. kolo 23. 10.: Viktoria Plzeň Žižkov 4:1 (0:0). V Lize mistrů v Barceloně zahrála Viktoria i přes prohru 0:2 dobře, ale za čtyři dny se v první půli doma střelecky trápila. Na branku hostů se valil jeden útok za druhým, góly však přišly až po přestávce. Petržela, Pilař, Čišovský a Bakoš zařídili výhru. Za Žižkov snižoval na 1:2 Böhm.

12. kolo 28. 10.: Viktoria Plzeň Hradec Králové 5:0 (1:0). Skvělá generálka na domácí duel s Barcelonou. Horváth nacentroval, Bakoš přihrával a Čišovský dorazil do sítě. Ďuriš trefil jen tyč, ale duel se zlomil po hodině hry. Bakoš vstřelil druhou branku a skvělé sólo Petržely přes celé hřiště znamenalo třetí gól. Poté přišel vlastenec Fukala a kalich hořkosti vypili do dna hosté po krásném lobu Bakoše. Plzeň byla v tabulce druhá, za Spartou o šest bodů.

13. kolo 6. 11.: Slavia Viktoria Plzeň 2:1 (2:1). „Doma“ v Edenu s Barcelonou Viktoria prohrála nezaslouženě vysoko 0:4 a prohra zřejmě poznamenala i výkon na témže stadionu proti sešívaným. Úvod byl ještě velmi dobrý. Bakoš zazdil sólo, Pilař zmařil šanci, ale přesná střela Koláře už znamenala vedení. Další tutovku ale Kolář nevyužil a domácí během sedmi minut Pospěchem a Hůrkou výsledek otočili. Obrovský tlak Viktorie po přestávce nepřinesl ani vyrovnání.

14. kolo 19.11.: Viktoria Plzeň Mladá Boleslav 3:2 (3:1). V reprezentační přestávce vystříleli Pilař s Jiráčkem v barvách České republiky proti Černé Hoře (2:0, 1:0) postup na EURO a euforii si přinesli i do dresu Viktorie. Velmi dobré utkání se silným soupeřem otevřel gól Bakoše, explzeňák Procházka vyrovnal, ale ještě do přestávky opět Bakoš a po něm Jiráček zařídili vedení o dvě branky. Po změně stran Viktoria výhru uhájila. V samotném závěru snížil Johana. Viktoria byla v tabulce třetí a na první Spartu ztrácela devět bodů.

15. kolo 27. 11.: Příbram Viktoria Plzeň 2:1 (1:0). Čtyři dny po vítězném střetnutí Ligy mistrů (1:0) v Minsku s Borisovem Viktoria selhala v Příbrami. Rušno bylo okolo Pilaře, který ohlásil přestup do Wolfsburgu a k utkání nebyl nominován. Velkou šanci zmařil Ďuriš, když netrefil branku. Středočechy poslal do vedení bývalý plzeňský hráč Pleško. Opět Ďuriš a Kolář odmítli vyrovnání. Hned po obrátce utekl Petržela a Bakoš hlavičkoval jen do tyče. A za chvíli Wágner přidal druhý gól Příbrami. Čišovský sice hlavou snížil, na vyrovnání se však už hosté nezmohli a na pátém místě zaostávali za vedoucí Spartou o dest bodů.

16. kolo 2. 12.: Viktoria Plzeň Bohemians 1905 4:1 (3:1). Předehrávané jarní kolo bylo závěrečným podzimním ligovým vystoupením. Zápas začal pro Viktorii šokem, když Nešpor v úvodu využil minely obrany a poslal klokany do vedení. Následný tlak domácích ale přinesl brzo ovoce. Horváth z penalty vyrovnal, Rajtoral přesnou střelou do šibenice přidal druhý gól a ještě do přestávky rozradostnil fanoušky Pilař. Pár minut před koncem vstřelil svůj první ligový gól střídající Darida a vítězství potvrdil. Viktoria přezimuje na třetí příčce s desetibodovou ztátou na první Spartu a čtyřbodovou na druhý Liberec.

Definitivní tečku ze nejúspěšnějším rokem Viktorie v její stoleté historii udělalo poslední utkání ve skupině Ligy mistrů v pražském Edenu s AC Milán. Viktoria sehrála skvělé utkání a přestože prohrávala 0:2, v samotném závěru góly Bystroně a Ďuriše vyrovnala na 2:2. Ve skupině Ligy mistrů skončila na třetím místě a postoupila do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy, kde ji čeká německý Schalke 04. Fantastický rok 2011 v podání Viktorie se bude velmi těžko opakovat.

Autor: Pavel Hochman