Jestli mají některé fotbalové kluby místo v jeho srdci, pak jsou to jedině Viktoria Plzeň a FC Barcelona. Oběma fandí už od dětství.

Sedmatřicetiletý fanoušek českého mistra prožíval přenos losování u televizní obrazovky s velkým napětím. „Bylo to drama do posledních chvil. Ve hře zbyly jako případní soupeři Viktorky už jen dva velikáni, Chelsea a Barcelona. „Když potom Lothar Matthäus rozbalil v rukou cedulku s nápisem FC Viktoria Plzeň, zvedl jsem hlavu a zvolal: Žito, udělej to nějak, ať jsme ve skupině s Barcelonou. A on mě tam nahoře na fotbalovém nebi vyslyšel a zařídil to,“ vzpomíná na kamaráda a velkého příznivce Viktorie Petra Žitníka, který vloni v říjnu jen pár dnů před svými narozeninami tragicky zahynul po utkání s Teplicemi.

Romanu Bakalovi, který je členem výboru sdružení plzeňských fanoušků P–fans Plzeňáci sobě, se tak splnil životní sen. „Když se rozhodlo, že máme Barcelonu, naskočila mně husí kůže a v očích jsem měl slzy,“ přiznává soukromý podnikatel.

Na konfrontaci ´svých´ týmů se těší. „Bude to moc zajímavé. Trochu mám obavy, abychom v Barceloně nedostali výprask, vždyť i Bayern Mnichov tam v poločase prohrával 0:4. Ale já klukům věřím, že to dopadne dobře,“ je optimistou před bitvou s Messiho družinou.

Dilema, komu fandit, neřeší. „Je to jako v životě. Rád můžete mít víc lidí, ale milovat jen jednoho. A stejné je to i ve fotbale. V tomhle případě je to moje modročervená Viktorka,“ svěřuje se.

Na stadion Nou Camp pro 98 tisíc diváků nepojede poprvé. „Už jsem tam byl dvakrát a jednou jsem viděl duel Barcelony s AC Milán, což je náš další soupeř,“ připomíná

Zvědavý je i na zápas s Barcelonou v pražském Edenu. „Atmosféra při zápase s Kodaní byla výborná, ale mohla být ještě lepší. Věřím, že se vedení Viktorie poučí z distribuce vstupenek a tentokrát bude v Edenu pětadevadesát procent fanoušků z Plzně,“ přeje si Roman Bakala.