Stadion ve Štruncových sadech totiž neprošel kontrolou komisařů z UEFA. Plzeň tak bude muset zřejmě už předkolo odehrát v Praze na Letné nebo v Edenu.

„Ještě bojujeme, ale moc nadějí nemáme. Je to obrovská škoda a nejen kvůli fanouškům. Pro město to mohla být výborná reklama, teď ale budeme významným hostům zřejmě místo Plzně ukazovat Prahu,“ tvrdí generální manažer Viktorie Plzeň Adolf Šádek.

Přísným směrnicím Evropské fotbalové unie v tuto chvíli vyhovuje pouze hlavní tribuna Štruncových sadů, i ta by však musela projít stavebními úpravami. Okolní tribuny by musely zůstat uzavřeny.„Při dodržení kvót pro hostující fanoušky by se tak na zápas dostaly asi tři tisícovky plzeňských fanoušků. To je pro klub s ohledem na příznivce zcela nemyslitelné,“ tvrdí Šádek.

Ještě včera se snažili zástupci klubu a města najít řešení. Jenže by muselo být vše vyřešeno do 15. července, když se losuje třetí předkolo Evropské ligy. Podle technického náměstka primátora Petra Runda (ODS) jsou proto šance na vyřešení situace téměř nulové. „Uvažovali jsme o výstavbě mobilních tribun, ale podle UEFA to nepřipadá v úvahu. Další variantou byla dostavba ochozů kolem Brány borců, což ale není technicky možné udělat za pár dnů,“ prohlásil Rund a zmínil například nutnost vypsání výběrového řízení. Nakonec tedy město pomůže alespoň s dopravou fanoušků na některý ze stadionů v Praze. „Osobně mě to velmi mrzí, Plzeň má po spoustě let zpátky pohár, ale bohužel nemáme stadion evropských parametrů,“ podotkl Rund.

Mezi fanoušky Viktorie Plzeň panuje velké rozhořčení. „Je to ostuda. Usilujeme o titul hlavního města kultury a nejsme schopni vytvořit důstojné podmínky pro nejrozšířenější sport na světě,“ dává vinu představitelům města člen výboru Pfans Roman Bakala.

Radní podle něj o problému věděli spoustu let a jen řešení odsouvali. „Soustředili se na nesmysly typu zlaté kašny nebo vodní park u zašpiněné přehrady. Místo podobných projektů tu mohly stát dva nové stadiony s toboganem na každé straně. Ať lidé v říjnových volbách rozhodnou, jestli tu takové představitele města chtějí,“ zlobí se.

Od Viktorie se ale podle něj fanoušci neodvrátí a pojedou fandit i do Prahy. „Nechceme, aby to odnesli hráči. Ale je smutné, že všude bude jako místo zápasu Evropské ligy uvedena Praha a ne Plzeň,“ dodává Bakala.

Radnice už po letech úvah ustoupila od možnosti vystavět v Plzni nový fotbalový stánek, nyní připravuje územní řízení k rekonstrukci současného stadionu ve Štruncových sadech, který by pak měl kapacitu asi 12 tisíc diváků a podle Runda by i splňoval parametry pro evropské poháry. Pokud budou s rekonstrukcí, která se odhaduje na 250 až 350 milionů korun podle vybavenosti, zázemí a množství plánovaných aktivit, souhlasit příští zastupitelé, mohlo by se začít s realizací v příštím roce.