Finále poháru s Jabloncem, evropský pohár s Besiktasem, ligová střetnutí se Spartou. Pak zápas s Baníkem, který vynesl viktoriány k titulu. A následně přišlo další stoupání na vrchol pyramidy. S Jerevanem a Rosenborgem, první střetnutí v Kodani.

Jenže odveta v pražském Edenu je prostě nejvýš – její zvládnutí je vstupenkou mezi evropskou klubovou elitu. „Je to jednoznačně nejdůležitější zápas,“ potvrzuje i majitel Viktorie Tomáš Paclík. Stejně mluví i kouč českého mistra, a to má za sebou tituly s Ostravou, Žilinou a Plzní.

Dvanáctým hráčem na hřišti by měli být fanoušci, červenomodré bude podporovat téměř dvacetitisícová vlna. Pouze dánský sektor bude poloprázdný. „Z 1100 míst zaplní fandové Kodaně přibližně třetinu,“ prozrazuje mluvčí Viktorie Jaromír Hamouz.

Prožití klíčového střetnutí přímo na stadionu pražské Slávie bude pro plzeňské fandy možná životním zážitkem. Naopak mizernou zprávou pro ně je fakt, že se budou vracet do hlavního města častěji. Viktoria totiž odehraje zápasy v pohárové Evropě nejspíš znovu v pražském Edenu.

„Výstavba stadionu v Plzni hodně pokročila, požádáme UEFA o výjimku. Jenže mám obavu, že po incidentu našich fanoušků v Kodani se šance o dost zmenšily,“ vysvětluje majitel Paclík. Rádobyfandové použili v Dánsku pyrotechniku, vyvěsili transparent Fuck off UEFA a ještě se poprali s policisty.

K tomu, aby se dnešní zápas proměnil v triumf stačí ´maličkost´, udržet nadějné vítězství 3:1 z Dánska. „Zatím děláme jen zajímavé krůčky,“ krotil euforii po kodaňské výhře Pavel Vrba.

Postup do základních skupin Champions League by byl ale ohromným krokem. Možná ne pro lidstvo, pro fotbalovou Plzeň ale rozhodně. „Já jsem v sedmém nebi, je to jako dar boží. Ale není to náhoda, ale výsledek systematické práce,“ myslí si Robert Vorel, příznivec, který fandí plzeňským sportovcům přímo na stadionech už půl století.

Zatím plzeňský klub dělá vše pro to, aby se evropské týmy na podzim představily ve Štruncových sadech. „Posíláme pravidelné týdenní reporty, fotodokumentaci z výstavby stadionu. Vyhodnocení a konečný verdikt z evropské fotbalové asociace přijde nejspíš příští týden. Záležet bude pochopitelně i na tom, v jaké soutěži budeme hrát,“ objasňuje mluvčí Viktorie Jaromír Hamouz. Laicky řečeno, Liga mistrů přece jen vyžaduje větší komfort než Evropská liga.

A zároveň bude Viktoria doufat, že kodaňský incident plzeňských příznivců nebude mít na rozhodování UEFA vliv. „Jsem hodně naštvaný, všichni se maximálně snaží, aby byl stadion připraven a pak toto úsilí může zhatit pár hloupých lidí,“ opřel se tvrdě do výtržníků majitel Paclík.

Fotbalový stánek v Plzni roste před očima, již v pondělí 29. srpna se v zápase s pražskou Spartou mohou diváci usadit na sedačky bočních tribun. Kapacita se tak z 5500 míst navýší o 3200 sedadel. Před dokončením jsou i ochozy východní tribuny u Brány borců, tam ale ještě chybí sedačky a potřebné zázemí.

Přestavba Městského stadionu na ryze fotbalový stánek spolkne celkově maximálně 357 milionů korun. „To je strop. V letošním roce se proinvestuje asi 194 milionů korun, zbytek v příštím roce,“ popisuje ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký. V plánu je také rekonstrukce hlavní tribuny, ta vyjde na 30 milionů korun. „Uvažovalo se o kompletní přestavbě včetně přebudování VIP prostor a kanceláří za 70 milionů, nakonec jsme se vrátili k okleštěné variantě. Ta se uskuteční v letech 2012 a 2013,“ slibuje strážce městské pokladny.

Ale zpět k evropským pohárům. „Když nedostaneme výjimku, odehrajeme domácí zápasy zase v Edenu. Ten je jedinou volbou po Plzni,“ říká majitel Viktorie Paclík. K dnešnímu zápasu odjížděli příznivci s lístky, která stály příjemných 250 až 350 korun. Na další mače s evropskými velkokluby se nejspíš prodraží, ale obavy z Žiliny, kde majitel minulý rok natáhl ceny pro zápas s Chelsea na neuvěřitelných 300 eur, nejsou na místě. „Pořád je to zábava pro lidi,“ dodává Paclík.