VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Držme štěstěnu za pačesy, říká trenér Vrba

Plzeň - Pro fanouška fotbalové Viktorie Plzeň to zní jako rajská hudba. Západočeský klub kraluje po sedmi kolech Gambrinus lize a tabulku vede o čtyři body před Olomoucí, se kterou v prvním kole ztratil zatím jediné dva body.

4.9.2010
SDÍLEJ:

Pavel VrbaFoto: FCV/Jaromír Pech

Tým je spolu už třetí sezonu, rozumná přestupová politika vedení klubu a systematická práce náročného a přemýšligého kouče Pavla Vrby nese své ovoce.

Myšlenky na mistrovský titul ale trenér Západočechů odhání jako obtížný hmyz. „Vždyť není odehrána ještě ani čtvrtina soutěže, zatím je předčasné mít takové cíle. Držme se toho, že se nám daří, a buďme rádi, že to tak je. A věřme, že přitáhneme na trinuny co největší počet spokojených fanoušků, kteří se budou rádi vracet na další zápas. A že Plzeň bude co nevidět nejen hokejové, ale také fotbalové město,“ říká trenér lídra Gambrinus ligy.

V minulé sezoně skončila Viktoria v Gambrinus lize pátá, teď po sedmi kolech prakticky stejný tým ligovou tabulku vede. V čem spatřujete největší rozdíl?
V herní stránce příliš velký rozdíl nevidím. Výrazně se však zlepšila naše produktivita, dáváme z méně šancí více gólů. A to je také příčina, proč je náš bodový zisk tak velký.

Co se stalo, že mužstvo je od začátku sezony tak efektivní v koncovce, nastříleli jste sedmnáct branek, nejvíce v lize. Mávnul jste snad kouzelným proutkem?
To ne. Vydařil se nám vstup do sezony a s úspěšnými výsledky narostlo hráčům sebevědomí. A je to trochu také o štěstí, které se k nám v minulé sezoně obracelo zády, teď je k nám štědřejší. Základ je ovšem v herním projevu, který je, myslím, dobrý.

V předkole Evropské ligy i přes vyřazení sehrála Viktoria důstojnou partii s Besiktasem Istanbul. Mohly se oba zápasy s tureckým klubem promítnout pozitivně do výkonu mužstva?
Určitě. Z pohledu naší fotbalové kvality byly pro nás oba zápasy s Besiktasem příjemným zjištěním. Dovolím si tvrdit, že v Praze jsme špičkový evropský klub přehrávali a měli jsme dost šancí na to, abychom ho porazili. Bohužel, v odvetě v Turecku nás srazily na kolena naše chyby a vyloučení dvou hráčů. Obě utkání pro nás byla z hlediska psychiky přínosem, protože jsme se přesdvědčili, že dokážeme hrát i s takovým soupeřem, jakým je Besiktas.

V lize jste ztratili zatím jen dva body v prvním utkání doma s Olomoucí za remízu 2:2. Jak vidíte s odstupem času tenhle zápas?
Co do kvality to bylo oboustranně velmi kvalitní utkání. Zápas se přeléval z jedné strany na druhou, nejprve to vypadlo, že ho vyhrajeme, potom naopak že bychom mohli prohrát. Nakonec jsme vyrovnali a v závěru mohl dát Hruška vítězný gól. Ukázalo se, že proti sobě nastoupila dvě mužstva, která mají zatím na podzim nejlepší formu.

Ve druhém kole přišla výhra v Liberci 3:2 a potom jste se odrazili k vítězné šňůře, která trvá dodnes…
V Liberci jsme měli začátek snů, ve čtvrté minutě jsme vedli 2:0. Domácí nás potom zatlačili, závěr utkání byl velice hektický, ale dokázali jsme vyhrát 3:2. Tři body z Liberce nám pomohly dostat se do pohody, vlastně pod Ještědem jsme zatím naposledy inkasovali na hřišti soupeře.

Zvládli jste i následující zápas doma s Bohemians Praha 1905, vyhráli jste 2:1. Závěr utkání jste si ale sami zkomplikovali, souhlasíte?
S Bohemkou jsme hráli po prvním zápase s Besiktasem a na hráčích se přece jen projevila únava z těžkého pohárového duelu. Vedli jsme o dvě branky a vypadalo to na hladké vítězství. Potom jsme si ale nechali dát po naší hrubé chybě lacinou branku a zápas byl v závěru otevřený. Výhru jsme ale uhájili a po odvetě s Besiktasem se už k nám všechno přiklonilo, skóre 10:0 z posledních čtyř kol hovoří 10:0 v náš prospěch.

Viktoria vede po sedmi kolech bez porážky tabulku Gambrinus ligy. Co bude podle vás důležité v dalších kolech pro to, aby série vydržela co nejdéle?
Musíme fotbalovou štěstěnu držet dál za pačesy a nesmíme ji pustit. Sebemenší chyba nebo podcenění situace se nám může vymstít a může to být všechno naruby.

Neměl jste po odvetě s Besiktasem obavy, že vyřazení z Evropské ligy se může negativně podepsat na psychice mužstva?
Z poklesu výkonnosti jsem strach neměl, spíše jsem se bál, abychom nepřišli o dva tři klíčové hráče. Po dvojutkání s Besiktasem byl o některé hráče zájem, naštěstí se mužstvo podařilo udržet. Pokud by dva tři fotbalisté odešli, museli bychom začínat od nuly a noví hráči by potřebobali čas k tomu, aby do mužstva zapadli. To, že mužstvo zůstalo pohromadě, přispělo k našim úspěšným výsledkům v dalších kolech.

Všichni čekali, co s Viktorií vyřazení z poháru udělá. Vy jste ale dali všem pochybovačům ráznou odpověď, vyhráli jste na hřišti nováčka v Hradci Králové přesvědčivě 3:0. Jak moc tahle výhra mužstvu pomohla?
Každý vyhraný zápas pomůže vaší psychice. Každým vítězným utkáním se zvyšuje sebevědomí hráčů, pohoda v týmu i v samotném klubu. Má to však své hranice, zvýšené sebevědomí nesmí přerůst v podcenění soupeře. Musíme být ve střehu a koncentrovaní.

V dalším domácím utkání jste si poradili snadno se Slováckem, o čemž svědčí výhra 3:0. Se stejným soupeřem jste ale před pár týdny na jaře doma jen remizovali 2:2, i když jste vedli už 2:0. Když obě utkání porovnáte, v čem byl největší rozdíl?
V prvním utkání jsme šetřili některé klíčové hráče před finálem Ondrášovka Cupu proti Jablonci a to se na hře mužstva projevilo. Tohle jsme už v podzimním utkání dělat nemuseli a ukázalo se, že když je mužstvo kompletní, je natolik silné, aby si vedení o dva góly pohlídalo.

V šestém kole jste dokázali porazit Spartu na jejím hřišti. Co pro vás vítězství na stadionu úřadujícího mistra znamená?
Z naší strany to nebyl žáný fotbal snů, spíše se jednalo o taktickou bitvu. Já ale musím mužstvo pochválit za velmi dobrý výkon v defenzivě, Sparta navíc nastoupila oproti prvnímu utkání se Žilinou posílena o tři ofenzivní hráče. Domácí jsme s výjimkou dvou nebezpečných situací v závěru po propadlých balonech do ničeho nepustili. Naopak my jsme dokázali proměnit jedinou šanci, kterou jsme v zápase měli. A to se nám v minulé sezoně nedařilo.

Výhra nad Spartou byla pro vás první na lavičce Viktorie a po utkání jste prohlásil, že to jsou společně s Českými Budějovicemi mužstva, která jste dosud s Viktorií neporazil. Potěšila vás o to víc výhra 3:0 v následujícím kole nad Jihočechy?
Je pravda, že jsme ukončili dlouhou sérii, ve které Plzeň nad Českými Budějovicemi nevyhrála. Ale mě mnohem více těší způsob, jakým jsme soupeře porazili. Předčili jsme ho rychlostí i kombinací. Domácí hrozili jen ze standardních situací, kouskovali hru. Po naší první brance byli nuceni hru více otevřít, a to byla voda na náš mlýn. Měli jsme více prostoru ke kombinaci a protiútoku a potrestali soupeře dalšími dvěma góly.

S Viktorií držíte sérii sedm kol bez porážky. Už jste něco podobného ve své trenérské kariéře zažil?
Vzpomínám si, že jako trenér dorostu v Ostravě jsme neprohráli ani jeden zápas za sezonu a měli asi jenom tři nebo čtyři remízy. Podobnou situaci jsem zažil později v Žilině, kdy jsme v sezoně prohráli jediný zápas. Jako asistent v Baníku Ostrava si pamatuji, že jsme v lize neprohráli dvaadvacet utkání. Byl bych moc rád, kdyby se mi s Viktorií povedla rovněž taková série, na kterou budu moci dlouho vzpomínat.

Zmínil jste, že jste měl obavy, aby po zápasech s Besiktasem neodešli dva tři klíčoví hráči. Mužstvo ale zůstalo pohromadě a naopak čtyři noví fotbalisté přišli, Žůrek, Pavlík, Brezinský a Ďuriš. To je pro trenéra dobrá zpráva, souhlasíte?
Je nutno říci, že historie příchodu čtyř nových hráčů je rozdílná. Například Žůrek přišel jako eventuální náhrada za hráče, o kterých se hovořilo, že by mohli po zápasech s Besiktasem odejít. Je u nás na hostování ze Zlína do konce roku a uvidíme, jak tato sitace bude dlouho trvat. Příchod brankáře Pavlíka byl vynucený zraněním Ticháčka, kdy jsme reagovali na zdravotní stav našeho gólmana. Jeho absence bude dlouhodobější a my jsme museli situaci řešit hostováním.

A co příchod stopera Brezinského?
Miloš Brezinský byl volným hráčem, který si hledal angažmá. Zaměřujeme se na fotbalisty, kteří nás nestojí velké peníze, a spíše spoléháme na to, že je po herní stránce oživíme a oni nám v budoucnu pomohou v situaci, když někdo z kádru odejde.

Čtvrtým novým hráčem je mladý slovenský útočník Ďuriš. Proč jste sáhli právě po něm?
Ďuriš je fotbalistou, kterého sledujeme dlouhodobě. Zájem z naší strany by byl určitě už dříve, ale v dané chvíli jsme na jeho příchod neměli prostředky. Klub nebyl v takové situaci, aby si to mohl dovolit. Současné kontakty majitelů Viktorie a Banské Bystrice jsou takové, že k hostování Ďuriše došlo a uvidíme, jak to bude pokračovat dál. V každém případě je to mladý talentovaný hráč s velkou perspektivou.

Je pro vás výhodou, že všichni zmínění hráči jsou v klubu době, kdy je kádr kompletní a vy s nimi zatím můžete pracovat?
Je to tak. Pro nás je výhodou, že jsou tady a my si je zatím můžeme připravit tak, aby byli schopni naskočit v případě, že některý z klíčových hráčů odejde.

O současné kvalitě kádru Viktorie svědčí i skutečnost, že na lavičce náhradníků sedí takoví fotbalisté, kteří by v jiných klubech nastupovali v základní sestavě, například Střihavka, Bakoš, Ševinský či Hruška. Konkurence v mužstvu je veliká a to vás jako trenéra musí hodně těšit…
Je třeba říci, že někteří sedí na lavičce proto, že byli v určitých fázích přípravy zranění a teď je pro ně těžké do rozjetého vlaku nastoupit. Na druhou stranu vytvářejí potřebnou konkurenci v mužstvu. Pokud někdo z fotbalistů, kteří nyní stabilně nastupují, poleví, jsou tu za ně připraveni jiní, kteří na svoji šanci čekají. A já věřím, že budou hrát tak, aby do sestavy už zpátky nikoho nepustili.

Viktoria vede ligu s náskokem čtyř bodů a mezi fanoušky se už hovoří o tom, že by Plzeň v této sezoně mohla na titul dosáhnout. Necíte tlak i ze strany vedení klubu?
Žádný tlak nepociťujeme. Je to zatím jen sedm kol, není odehrána ještě ani čtvrtina soutěže. My se teď soustředíme na šestnáct podzimních kol, to je pro nás důležité. A až podle toho, jak dopadne podzim, se můžeme v zimě bavit i o cílech pro celou sezonu.

Autor: Václav Vacek

4.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Ilustrační foto

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Disco tanec v Lokomotivě

Plzeň – Soutěž startuje v neděli v 8:30 hodin.    

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Plzeňsko - Posilněn alkoholem a bez řidičského průkazu usedl za volant jednatřicetiletý řidič, který v noci na sobotu havaroval u Chotíkova na Plzeňsku. Kromě toho, že nadýchal bezmála dvě promile, se ukázalo, že nikdy nevlastnil řidičák.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení