Fotbalovým mladším dorostencům FC Viktorie Plzeň se to poštěstilo. O Velikonocích se zúčastnili memoriálu Claudia Sassiho, který se uskutečnil v několika menších městech poblíž Modeny.

Západočeši si vedli ve své kategorii na výbornou, turnaj v konkurenci dalších sedmi týmů vyhráli. Ve finále v Maranellu si poradili s dánským klubem Odense 4:1 a sklidili potlesk na otevřené scéně dvou tisícovek diváků.

„Pro kluky to byl fantastický zážitek. Takových příležitostí zahrát si proti zahraničním týmům a setkat se s odlišnými herními styly pro české mládežnické celky moc není. Proto jsme rádi využili kontaktů a doporučení Geralda Prella z Česko–německé fotbalové školy, který nám účast na turnaji v Itálii nabídl,“ říká trenér mladšího dorostu Viktorie Plzeň Jiří Žilák.

Turnaj má velkou tradici a hraje se v několika věkových skupinách až po nejstarší kategorii U19. V ní letos startovaly například týmy Juventusu Turín či Manchesteru United. A právě anglický tým se stal vítězem kategorie U19, ve finále porazil Bolognu 1:0.

Viktoria zdolala ve skupině po velkém boji švýcarský celek Chiasso 2:1, domácí Spilamberto 96 4:1 a podlehla Parmě 0:2. „S Parmou jsme sehráli vyrovnaný duel, rozhodla lepší koncovka soupeře,“ komentoval jedinou porážku na turnaji trenér Jiří Žilák.

V semifinále si Plzeňané poradili s vítězem druhé skupiny Sassuole 2:1 a ve finále je čekalo dánské Odense, které v semifinále překvapivě vyřadilo favorizovanou Parmu.

Viktoria převedla nejlepší výkon na turnaji a porazila Dány přesvědčivě 4:1. Dvě tisícovky fanoušků v Miranellu odměnily dorostence Viktorie bouřlivým potleskem.

“Účast na turnaji byla pro všechny hráče i pro nás trenéry velmi přínosná a motivující. Ukázala nám, jak konfrontace s předními evropskými celky je pro nás užitečná,“ dodává Jiří Žilák.