Kvalitní víno, sýry a hlavně fotbal. To je další lákavé menu pro fanoušky plzeňské Viktorie, kteří dnes ve Francii poženou Horváthovu družinu za vítězstvím v úvodním duelu osmifinále Evropské ligy proti Lyonu.

Do země galského kohouta vyrazilo 850 fandů autobusy, auty a premiérově i letadlem. Většina příznivců už je z cestování po evropských pohárech pořádně otrkaná, vždyť viktoriáni dnes ´poctí´ svojí návštěvou již 20. zemi v rámci mačů v Lize mistrů a v Evropské lize. „Jedeme menší dodávkou," prozradil včera dopoledne Jiří ´Adidi´ Adamec z fanouškovského sdružení Alkoturisté.

Pokud byste hledali skalního fanouška s ohromným množstvím zážitků z výjezdů po evropských fotbalových stáncích, jděte za Adamcem. Viktoriánům totiž držel palce přímo na stadionu ve všech zemích, kde se už představili v rámci evropských pohárů. „Dojem na mě udělal stadion Hapoelu Tel Aviv. Je útulný a uzavřený a tribuny jsou příkré. Rozpaky jsem měl z barcelonského Nou Campu. Nelíbila se mi komorní atmosféra a všeobklopující přehnaná komerčnost," popsal muž přezdívaný Adidi.

Z jakých destinací měl největší obavy? „Z Arménie a Gruzie. Ukázalo se ale, že zbytečně, protože lidé byli přátelští. Strach jsem měl teď z cesty do Doněcku," vzpomínal Adamec.

Francie, kterou navštíví poprvé, patří ke klidným koutům Evropy. „Do Lyonu přijedeme ve čtvrtek dopoledne, prohlédneme si město a ochutnáme francouzské speciality. Třeba víno," plánoval.

Věří, že svěřenci Dušana Uhrina Lyon přejedou. „Vyhrajeme 2:1 a v odvetě si postup uhlídáme," je přesvědčen.

Opačného názoru jsou bookmakeři. Na postup Lyonu vypsali kurz 1,7:1, Plzeň má 2:1. I když pohárové zápasy dělají v peněžence průvan, případné čtvrtfinále by si Adamec nenechal ujít. „Dochází peníze. Sezona je dlouhá a stála už desetitisíce korun," řekl.