Když při vánočním setkání s fanoušky v Doosan Areně vyskočil na pódium a pozdravil více než dva tisíce příznivců Viktorie na zcela zaplněné severní tribuně, odměnou mu byl bouřlivý potlesk. Do mrazivé Doosan Areny dorazil obránce Viktorie Plzeň necelý den poté, co se vrátil z dovolené ze sluncem rozpálené Dubaje. Rychle se však aklimatizoval a se svými spoluhráči Michaelem Krmenčíkem a Tomášem Hájkem vystřihl parádní koledu.

Trénovali jste zpěv koledy dopředu?
Vůbec ne, nevěděli jsme o tom. Asi půl minuty nám trvalo, než jsme vybrali koledu, jejíž slova všichni známe. Snad to nebylo až tak velké fiasko (směje se).

Co jste říkal návštěvě dvou tisíc fanoušků?
Jejich podpora je neuvěřitelná. Plzeňští fanoušci jsou tím proslulí, pokračují v tom a věřím, že to bude trvat ještě dlouho.

Už na vás doléhá vánoční atmosféra?
Pomalu ano. Doma už máme vyzdobený stromeček, lidé ve městě začínají bláznit.

Stačil jste už nakoupit dárky?
Dárky jsme nakoupili ještě před odjezdem na dovolenou, takže to nejhorší už mám za sebou (směje se).

Utkání rozhodlo prvních pět minut druhého poločasu. Na snímku je Ondřej Šafránek.
Talent kontroloval odvetu a v lednu si zahraje o pohár

Podařilo se vám na dovolené odpočinout si po náročném podzimu?
Myslím, že ano. Byli jsme v Dubaji osm dnů a trochu jsme si vyčistili hlavu. Žádný sport, žádné pohybové aktivity. To mě čeká až teď, kdy začínáme individuální běžeckou přípravu. Dá se říct, že jsem si na dovolené od fotbalu odpočinul.

Co říkáte na tak úspěšnou podzimní část sezony?
Tohle nikdo nečekal, že bychom mohli posbírat tolik bodů. Je to něco neuvěřitelného. Podle mě se něco takového nebude hned tak opakovat.

Jak silným faktorem v tom byl trenér Pavel Vrba?
Všichni samozřejmě vnímáme, že on byl právě tím největším faktorem. Nejenže sbíráme body, ale i náš fotbalový projev je lepší. Ano, i ostatní trenéři poté, co Pavel Vrba po svém prvním angažmá z Plzně odešel, byli úspěšní. Musím ale říci, aniž bych mu chtěl nějak pochlebovat, že Pavel Vrba je jen jeden.

Je za mimořádnou podzimní sezonou také skutečnost, že vás fotbal pod trenérem Vrbou baví a že tým funguje jako parta, i když se mužstvo zákonitě obměňuje?
Ano, parta byla a je ve Viktorii od doby úspěšné éry pořád stejná. Myslím si, že to máme na dobré partě založené.

Jak složité je pro vás držet si neustále vysokou formu?
Musím říct, že před dvěma třemi roky jsem měl daleko těžší období, kdy jsem měl v hlavě všelijaké myšlenky. Teď si fotbal užívám. Nemám žádné negativní myšlenky a jsem pozitivně naladěný.

Ilustrační foto
Poslední boj před Vánoci. Lídr z Plzně vyzve Bruslaře

Přikládáte vaše těžší období i tomu, že Pavel Vrba tehdy z Plzně odešel k reprezentaci a vy jste ztratil trenéra, s kterým jste byl naladěn na stejnou notu a pod kterým vás fotbal bavil?
To ne. Bylo to období, které nebylo tak ideální, jak jsem sám od sebe čekal. Teď už je to zase lepší a moc si to užívám.

V šestnácti odehraných kolech jste si na podzim připsali patnáct výher a jednu remízu. Kdy jste si začali naplno uvědomovat, že se rodí něco mimořádného?
My se na tu sérii tak nedívali. Ano, chtěli jsme každý zápas odehrát co nejlépe. Brali jsme to tak, že jsme měli v několika utkáních i štěstí. Pravda ale je, že čím se naše série natahovala, tak nás to zavazovalo k tomu, abychom vyhráli co nejvíce zápasů.

Po podzimu máte na prvním místě od svých pronásledovatelů Olomouce a Slavie odstup čtrnácti bodů. Dá se vůbec tak velký náskok prohospodařit?
Ztratit se dá všechno, ale myslím si, že jsme natolik zkušené mužstvo, abychom si to pohlídali.

Pomáhá vám v tom vidina účasti v základní skupině Ligy mistrů, kam český mistr přímo postoupí?
Samozřejmě, mistrovský titul a Liga mistrů je snem každého fotbalisty. My nejsme žádné výjimky.

V utkání proti Mladé Boleslavi jste utrpěl nepříjemné bolestivé zranění v obličeji. Po nucené pauze a návratu na hřiště jste pak musel nosit speciální ochrannou masku. Jak se vám s ní hrálo?
První tréninky ze začátku nebyly úplně ideální, to samé platilo i při prvním zápase. Postupně jsem si ale na hru s maskou zvykal a pak to už problém nebyl.

Zkuste si zahrát na prognostika – co důležitého vás v roce 2018 čeká?
Věřím, stejně jako naši fanoušci, že si v tabulce udržíme vedoucí pozici a že to bude znamenat postup do Ligy mistrů.

Jarda Hudec (uprostřed). Ředitel hudebních cen Žebřík  při loňském slavnostním vyhlášení  v areálu DEPO2015 spolu s Bárou Polákovou (vpravo)
Anketa Žebřík začne v lednu, lístky jsou už v prodeji