Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

David Bystroň, fotbalista, který přitahuje tituly

Plzeň - Tam, kde hraje, tam není nouze o úspěchy. Posuďte sami.

8.10.2010
SDÍLEJ:

David Bystroň (vlevo)Foto: FCV/Jaromír Pech

Rodilý Ostravák začínal s fotbalem v Baníku a dočkal se v něm mistrovského titulu.

Před dvěma lety si odskočil na roční zahraniční angažmá do Bulharska a s týmem Levski Sofie, jak jinak, vyhrál ligu.

Vloni na konci léta přišel do Plzně a letos na jaře opět slavil úspěch. Ve finále Ondrášovka Cupu v Praze proti Jablonci zařídil umístěnou hlavičkou vítězný gól na 2:1 a se svými spoluhráči zvedl nad hlavu pohárovou trofej.

A ve Viktorii má našlápnuto i na další úspěch, Západočeši vedou Gambrinus ligu. V jedenácti zápasech získali neuvěřitelných jednatřicet bodů, o devět více než druhá Sparta.

Urostlá, 189 centimetrů vysoká postava, na krátko střižený účes a výrazné tetování na krku budí respekt už zdálky. Na trávníku neuhne před žádným soubojem, má pro strach uděláno.

Za vizáží tvrďáka na fotbalovém trávníku se ale v civilu skrývá klidný a rozvážný mladý muž. Hovoří klidně, když mu položíte otázku, zasype vás okamžitě sprškou slov, ale dbá, aby odpověď měla hlavu a patu.

Ještě stále netušíte, o kom je řeč? Dost tedy hádanek – pro čtenáře Deníku odpovídal na otázky obránce Viktorie Plzeň David Bystroň.

S Viktorií jste neprohráli v první lize už osmnáct zápasů v řadě. Vy jste ale v české nejvyšší soutěži zažil ještě delší sérii bez porážky…
V Ostravě jsme měli šňůru zápasů, v které jsme neprohráli třiadvacet zápasů v řadě. Vzpomínám si, že jsme prohráli na Slavii 0:7, byl to mimo jiné první zápas současného trenéra Viktorie Pavla Vrby v první lize v roli hlavního kouče. A od té doby jsme s Baníkem neprohráli, až v posledním kole jsme podlehli Spartě, ale to už jsme měli titul v kapse.

Můžete srovnat oba týmy, Ostravu a Plzeň, s kterými jste dosáhl dlouhých sérií bez porážky?
Baník měl v té době hodně osobností, starších zkušených hráčů, například Látala, Heinze, Bolfa. V Plzni je úplně jiné mužstvo, s výjimkou Pavla Horvátha tu není tolik osobností jako tehdy v Baníku, síla Viktorie je spíše v kolektivu.

Můžete srovnat partu, atmosféru v kabině?
V Plzni je parta skvělá, skoro bych řekl až výjimečná. Ale když se daří, tak je parta všude dobrá, což samozřejmě platí i o Ostravě.

V Plzni jste už přes rok. Můžete porovnat výkony mužstva Viktorie v době, kdy jste do Plzně přišel, a výkon současného týmu?
Hráči jsou stejní, ale velký rozdíl je v kvalitě defenzivy a proměňování šancí. V minulé sezoně jsme si vytvářeli spoustu gólových příležitostí, ale neproměnili jsme třeba jedinou, a zápas skončil 0:0. Teď máme jednu šanci na zápas, jako například v utkání na Spartě či na Slavii, a dokážeme ji proměnit. A navíc umíme díky kvalitnější defenzivě jednobrankové vítězství uhájit.

Do Plzně jste přišel vloni na konci léta a nějaký čas vám trvalo, než jste si zvykl na nové spoluhráče a v mužstvu se zabydlel. S Jakubem Navrátilem jste vytvořili výbornou stoperskou dvojici. Souhlasíte?
Určitě každému hráči chvilku trvá, než najde se spoluhráči společnou řeč. Oni si musí zvyknout na mě, já na ně. S Jakubem se mi hraje dobře, jsme spolu ve stoperské dvojici už víc než rok a na souhře s ním i s ostatními spoluhráči ve Viktorce to je vidět. Zápasy, ve kterých jsme v minulé sezoně remizovali nebo jsme je prohráli, teď dokážeme dovést do vítězného konce.

Jde výkon mužstva nahoru i tím, že zvládáte vítězně těžké zápasy na Spartě, na Slavii, v Jablonci?
Je to tak, čím více takových těžkých utkání, tím lépe pro nás. A když dokážeme vyhrát na Spartě i na Slavii, tak to je hodně dobře.

Pravda také je, že na rozdíl od minulé sezony vám mnohem více přeje sportovní štěstí…
To je pravda, ale je to i tím, že jsme v laufu, daří se nám a štěstí je při nás. To znamená, že mu jdeme naproti a ono přeje, jak se říká, připravenému.

V lize probíhá reprezentační přestávka, jak se těšíte na víkend bez fotbalu.
Ono to bez fotbalu úplně nebude. Pojedu se podívat na utkání reprezentace se Skotskem. S výjimkou jednoho zápasu národního mužstva v Ostravě jsem zatím na reprezentaci nikdy nebyl, tak tentokrát se pojedu podívat. A sobotu a v neděli budu doma v Plzni odpočívat.

Zmínil jste reprezentaci. Patříte mezi nejlepší stopery v Gambrinus lize. Nemrzí vás, že si trenér Bílek na vás při nominaci dosud nevzpomněl?
Každý ligový fotbalista by asi chtěl být v nároďáku, já nejsem výjimkou. Ale trenér Bílek má své hráče, které nominuje, je to jeho vůle i právo. A já to respektuji a beru to sportovně.

Znamená to, že jste reprezentaci vzdal?
To určitě ne, ale nepřemýšlím o tom takhle. Pro mě je důležité, abych hrál dobře ve Viktorii a jednou se třeba ještě dostal do zahraničí, když budu podávat odpovídající výkony.

Jak kabina přijala nominaci vašeho spoluhráče Milana Petržely na utkání se Skotskem a Lichtenštejnskem?
Všichni jsme mu poblahopřáli. Bereme to i jako ocenění celého mužstva, že jsme v lize první, hrajeme dobrý fotbal a trenér Bílek někoho z nás vybral do reprezentace.

Věříte, že se Milan Petržela dostane alespoň v jednom z utkání na trávník?
Věřím, že tam nejel zbytečně jen na výlet. Domnívám se, že by se na hřiště mohl dostat.

Je podle vás Petržela typem hráče, který národnímu mužstvu v současné době chybí?
Určitě. Je rychlý, schopný zaútočit po stranách a prosazuje se v soubojích jeden na jednoho. Navíc Skotové ho neznají, takže on může jedině překvapit.

Jak se vám proti němu hraje na tréninku? Vy, urostlý chlap samý sval, a on malý, rychlý štírek. Bránit takového hráče asi není jednoduché?
To určitě ne. Podstupovat s ním sprinterské souboje, to není rozumné. Ale když si umíte dát s balonem fóra a šikovně mu zatarasíte cestu k míči, tak máte šanci (smích). Pravda také je, že každý máme jiné přednosti.

Jsou typy útočníků, na které se vám hraje lépe a naopak?
Mně je to jedno, já nad tím nepřemýšlím. Samozřejmě se podívám před zápasem na video s příštím soupeřem, ale nějak zásadně to neřeším.

Jste v Plzni už přes rok, oba s manželkou pocházíte z Ostravy. Jezdíte tam z Plzně často?
Ne. Do Ostravy jezdíme jen dvakrát v roce, v létě a v zimě, když je přestávka a delší volno. Jinak žijeme celý rok v Plzni.

Už se za ten rok cítíte alespoň trochu Plzeňákem?
My jsme v Plzni opravdu moc spokojeni a s manželkou se nám město hodně líbí, je krásné. A pořád tu máme co dělat. Je tu mnoho míst na procházky, kina, obchodní centra.

Kde se s manželkou nejraději procházíte?
S manželkou a pejskem chodíme často k plzeňským rybníkům, třeba na Kameňák. Z bytu to máme na severní okraj Plzně pár minut autem, stejně jako do centra. Řídí manželka, já řidičák nemám. Blízko to mám i na stadion ve Štruncových sadech, takže na tréninky chodím pěšky.

Když už máte fotbalu plné zuby, jak nejlíp si od něj odpočinete?
Rádi chodíme s manželkou do kina, hlavně po zápase, to si nejlépe vyčistím hlavu od fotbalu. Rádi si zajdeme i na večeři a nebo na nákupy. Já nakupuji rád, hlavně oblečení, i tím se odreaguji a udělám si radost.

Jste rodákem z Ostravy, žijete v Plzni. Komu jste fandil, když Ostrava s Plzní nedávno soutěžila o titul hlavního evropského města kultury?
Nefandil jsem nikomu. Přiznám se, že jsem to ani moc nesledoval.

Před příchodem do Plzně jste oblékal dresy dvou mužstev, Baníku Ostrava a bulharského Levski Sofie. A v obou jste získal mistrovský titul. Teď jste v Plzni a Viktoria po jedenácti kolech vede s velkým náskokem Gambrinus ligu. Může se vám to podařit i potřetí?
To nevím, na to je zatím ještě moc brzy. Přiznám se však, že na tabulku je v současné době příjemný pohled. Do konce podzimu nás čeká ještě hodně těžkých utkání, například v Mladé Boleslavi nebo v Ostravě. Až podle toho, jak dopadneme po podzimu, si můžeme dávat cíle pro jaro.

Viktorii se podařilo nejen získat rekordní počet bodů po třetině soutěže, ale především probudit v Plzni zájem o fotbal. Jak se vám zamlouvá současná fotbalová euforie?
Je to super. Jsme moc rádi, že si fanoušci našli cestu na stadion do Štruncových sadů. Diváci s námi jezdí i na zápasy ven, naposledy nám udělali skvělou atmosféru na utkání v Praze proti Slavii. To se hraje úplně jinak než před prázdnými tribunami. Já osobně se mnohem více těším na zápas, když vím, že na něj přijde hodně fanoušků a vytvoří správnou fotbalovou atmosféru.

Manželka Kája: David mi nosí i po deseti letech květiny

Klid a pohodové rodinné zázemí, to je důležité pro každého člověka, vrcholového fotbalistu nevyjímaje.

Obránce Viktorie Plzeň David Bystroň si na rodinnou pohodu nemůže stěžovat, ve své manželce Káje má velkou oporu. A ona v něm.

Znají se spolu dlouho, už od dětských let. „Oba pocházíme z Ostravy, bydleli jsme kousek od sebe. Chodila jsem přes školní hřiště, kde hrával Dája s klukama ze dvora fotbal. Bylo mi třináct, když mě začal uhánět a po nějaké době se mu to povedlo,“ směje se sympatická blondýnka.

Věnujete se sama nějakému sportu?
Na profesionální úrovni ne, ale aktivně sportuji celý život a mám ke každému sportu kladný vztah, snad tedy kromě lyžování. Navíc máme doma dva hafany, takže často jezdíme na výlety a hodně se přitom nachodíme.

Mohu se zeptat, jaká je vaše profese?
Jsem zdravotní sestra, v Ostravě jsem pracovala v estetickém centru a v současné době v Plzni studuji angličtinu.

Čeho si nejvíce na svém partnerovi vážíte?
Vážím si ho za spoustu věcí, ale nejvíce za to, že je dobrý člověk. Je skromný, nepovyšuje se na druhé a také se dívá kolem sebe a nejsou mu lhostejné osudy druhých. Ke mně je nesmírně pozorný, má vkus, přesně ví, co mi padne, a i po deseti letech partnerství mi nosí květiny. Jen tak, třeba jen pro to, že je hezký den (úsměv).

Na kterém z jídel, která mu uvaříte, si David nejvíce pochutná?
Určitě na pečeném kuřeti, to má rád.

Chodíte pravidelně na ligové zápasy Viktorie?
Na domácí utkání chodím pravidelně celou dobu, co jsme spolu. A jezdím i na utkání ven, která jsou poblíž našeho bydliště. Jinak zápasy venku sleduji v televizi nebo na internetu.

Rozebíráte spolu se svým manželem utkání Viktorie?
Určitě, rozebíráme spolu všechno.

David se při utkání nevyhýbá žádnému souboji. Nemáte někdy strach, aby se mu něco nestalo?
Určitě mám, ale zbytečně se na to nezaměřuji a soustředím se na hru. Navíc Dája je sporťák a jen tak něco ho nepoloží.

Bydlíte spolu už více než rok v Plzni. Jak se vám tu líbí a kam spolu nejraději chodíte?
Plzeň nás hodně oslovila a oba jsme tady moc spokojeni. Je tady spousta krásných míst, ale protože máme dva hafany, tak nejraději vyhledáváme turistiku. Kromě plzeňských rybníků rádi jezdíme také do blízkého okolí, na Radyni nebo zámek Kozel.

Autor: Václav Vacek

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Zeman

Podcenit Lugano? Ani náhodou, říká Zeman

K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Bude se točit třetí řada Policie Modrava

Plzeň – Televizní seriál Policie Modrava trhal rekordy v divácké sledovanosti. Poslední čtyři díly druhé série viděly v průměru dva miliony diváků.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Plzeňský kraj – Síť základen v kraji je tak hustá, že další už téměř nejsou třeba.

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Ve čtvrtečním utkání třetího kole skupiny G Evropské ligy v Lucernu mezi Luganem a Viktorií Plzeň jsou už vzhledem k posledním výsledkům obou týmů favoritem fotbalisté Viktorie. Brankář Západočechů Aleš Hruška se ale touhle rolí příliš nezaobírá.

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení