Třiadvacetiletý český reprezentant přestoupil včera do bundesligového Freiburgu.

Oba kluby se zavázaly, že výši transferu nebudou zveřejňovat, ale podle německých médií zaplatí bundesligový klub za Daridu částku čtyři miliony eur (v přepočtu 103 milionů korun).

„Vláďa chtěl udělat další krok ve své kariéře. Definitivní rozhodnutí padlo při tom, co jsme se spolu bavili mezi čtyřma očima. Vláďa mi řekl, že chce jít, i kdybychom hráli Ligu mistrů," komentoval včera Daridův přestup majitel Viktorie Tomáš Paclík.

Pro samotného hráče je přestup do bundesligy velmi důležitým krokem v jeho kariéře. „Jsem strašně rád, že to takhle dopadlo. Je to nová výzva a věřím, že to zvládnu," uvedl Vladimír Darida.

Neuvažoval jste o tom, že byste přestoupil až v zimě?
Spíše jsem chtěl, aby k přestupu došlo ještě teď. Dokud Freiburg nemá úplně hotovou nějakou jedenáctku, která by byla zaběhlá celý podzim. Pak by bylo ještě těžší se prosadit.

Už dříve se hodně hovořilo 
o vašem odchodu do ruské ligy, měl jste i jiné nabídky?
Na východ jsem nechtěl, to jsem vůbec nebral v potaz. Ze západu to kromě Španělska byly snad všechny země.

Byla volba Freiburgu cílená?
Ano. Chtěli jsme jít touto cestou – do středně velkého klubu, kde je velká šance hrát. Vážím si té příležitosti a doufám, že se prosadím.

Cítil jste, že už vám česká liga nemá co dát?
Neřekl bych úplně, že by mi už česká liga neměla co dát, ale chtěl jsem se prostě posunout dál. Zápasy v bundeslize budou velkou zkušeností. Nějaké zápasy v české lize svoji kvalitu určitě mají, ale když potom narazíte na Dortmund nebo Bayern, tak to bude ještě kvalitnější.

Stal jste se nejdražší posilou Freiburgu v historii klubu. Co na to říkáte?
Vím, že mě v klubu hodně chtěli. Je to vidět i na transferu. Myslím, že to je pro mě plus. Vím, že bude velké očekávání, pokusím se ho naplnit. Na hřišti se od toho oprostím a budu se dál snažit hrát tak, jak jsem hrál.

Ve Freiburgu působí váš bývalý spoluhráč z Plzně Václav Pilař. Konzultoval jste s ním svůj přestup?
Říkal mi, jak to tam vypadá. Asi si taky přál, abych dorazil. Říkal mi, že zapadnu do týmu úplně ideálně.

Jak jste na tom s němčinou?
Na střední škole jsem němčinu pár let měl, takže nějaké základy snad mám. Ale asi se připojím k Vencovi a budeme spolu chodit na kurzy němčiny.

Bundesligové zápasy se hrají před velkými návštěvami, jsou středem obrovského zájmu médií. Těšíte se na atmosféru bundesligových zápasů?
Na bundesligu chodí hrozně moc lidí. To je pro mě jedno z největších lákadel. Plné stadiony, chorea, to je všechno moc pěkné.

Už jste si stačil prohlédnout Freiburg?
Ano. Město je nádherné, prohlédl jsem si pochopitelně i stadion, je krásný. Moc se do Freiburgu těším.

Kdy se v mužstvu poprvé představíte?
V pátek (dnes, pozn. red.) mě čeká ve Freiburgu první trénink. Poté se vrátím do Čech na sraz reprezentace před kvalifikací mistrovství světa. Ještě předtím ale zavítám v neděli na ligový zápas Viktorky s Olomoucí.

Stačíte se rozloučit se svými spoluhráči z Viktorie?
Asi proběhne nějaká větší večeře a rozloučíme se víc než po zápase v Mariboru.