„Michal zanechal v Anglii velmi dobrý dojem. Hlavní kouč Tony Mowbray a trenér brankářů Joe Corrigan jsou z něj unešeni,“ potvrdil eminentní zájem lídra druhé anglické ligy o plzeňského gólmana hráčův manažer Ondrej Chovanec, který za Daňkem do Anglie přiletěl a jednal v závěru minulého týdne v Birminghamu s představiteli klubu West Bromwich Albion.

Anglický klub by měli při jednání v Čechách zastupovat předseda představenstva Jeremy Peace a finanční ředitel Mark Jenkins. „To, že do Čech přiletí těsně po Michalově třídenním tréninkovém pobytu první muž klubu a přiveze s sebou finančního ředitele, hodně napovídá,“ říká Ondrej Chovanec.

Výsledek jednání je ale v tuhle chvíli velmi těžké předpovědět. „Pan Peace je obchodník, stejně jako pan Kříž z Viktorie. To jednání může být velmi zajímavé, zvláště, padnou–li si do oka. Jak se ale bude odvíjet, to bude záležet jen na zúčastněných stranách,“ míní Chovanec.

„Vyloučeno není, že by mohla z jednání vzniknout i další spolupráce mezi kluby. A to bez ohledu na to, zda k dohodě o přestupu Michala Daňka ihned dojde či ne,“ míní hráčský agent.

Angličané kromě Prahy údajně navštíví i Plzeň. „Chtějí poznat prostředí klubu, ve kterém Michal doznal výkonnostního vzestupu. Vedení West Bromwich Albion zaujalo i to, že stejnými kluby jako Michal Daněk, Blšany a Plzní, prošel i Petr Čech. Svědčí to o tom, že česká brankářská škola je v Anglii pověstná. V této souvislosti pro Michala hraje i skutečnost, že vzešel z brankářské líhně Baníku Ostrava stejně jako Luděk Mikloško a Pavel Srníček, kteří se v Anglii výrazně prosadili,“ připomíná Chovanec.

Daněk, vysoký 195 centimetrů, podle Chovance zaujal trenéry klubu West Bromwich Albion i svou obrovitou postavou. „Svými parametry je opravdu upoutal,“ přitakává.

Pokud by Daněk přestoupil už teď v zimě, má velkou šanci proniknout do základní sestavy. Brankářskou jedničkou týmu je totiž už sedmatřicetiletý Ir Dean Kiely, který má za zády dva velmi mladé a málo zkušené brankáře.

Klíčová pro jednání mezi oběma kluby může být suma, kterou bude anglický klub za Daňka ochoten zaplatit. „Plzeň už v létě směřovala do Anglie svoje požadavky. Angličané nejspíš přijedou do Čech s nabídkou, která podle všeho nebude s požadavky Viktorie zcela korespondovat. Budou se ale snažit najít cestu, aby došlo ke shodě. A to jak ve výši odstupného, tak i v načasování přestupu. Tak, aby všechny strany, to znamená kluby i Michal, byly spokojeny,“ domnívá se Chovanec.

Plzeňský klub se ovšem poté, co prodal v zimě dva své klíčové hráče, Filla do Stavageru a kapitána mužstva Jarolíma, nebude chtít své největší hvězdy jen tak lehce vzdát.

Navíc v souvislosti s tím ani nemá ekonomickou potřebu Daňka nyní prodávat. To by museli Angličané přijít s opravdu lákavou nabídkou. „Museli by dát více peněz, než jsme utržili za Filla,“ uvedl na konci minulého roku pro Deník předseda dozorčí rady Viktorie Miroslav Kříž. Podle informací Deníku se základní částka pohybovala kolem hranice 1 300 000 euro.