Téměř dvoumetrový gólman se vypracoval mezi nejlepší české brankáře a ve čtyřiadvaceti letech má před sebou slibnou budoucnost.

Štěstí na trenéry

Do Plzně ho přivedl vloni v létě trenér Michal Bílek, který ho znal ze společného působení v Blšanech. „Jsem mu moc vděčný za to, že si na mě vzpomněl a dal mi příležitost chytat ligu,“ vzpomíná na současného kouče Sparty.

Ještě dvěma trenérům patří jeho dík. Prvním je jeho otec. „Taťka mě k fotbalu přivedl a v pubertě mě u něho udržel. Když ostatní kluci vyráželi na diskotéky, dbal na to, abych se nechytil nějaké partičky. A druhým je můj trenér z Baníku pan Smucker, který už ale mezi námi bohužel není,“ vzpomíná na své první fotbalové učitele Michal Daněk.

Plzeň, druhý domov

Minulou sezonu odchytal v dresu Plzně všech třicet ligových zápasů, ve kterých nechyběl ani minutu. I díky jemu Viktoria neprohrála na hřišti soupeře více než půl roku.

„Máme v Plzni výbornou partu, a to je základ úspěchu. Klub sází na mladé hráče s perspektivou řady let, a ne na fotbalisty na jednu či dvě sezony. Třicátníci Műller, Smola a Zakopal nás ideálně doplňují, v mužstvu to klape. Jsem ve Viktorii spokojen, sportovně se mi daří, Plzeň se stala mým druhým domovem,“ chválí si angažmá na západě Čech.

Porážky nesnáší

Spanilá jarní jízda Viktorie bez porážky na hřišti soupeře mu znovu připomněla působení v dorostu Baníku. „Pamatuji si, že jsme v sezoně neprohráli jediný zápas. Jsem vítězný typ, vyhrávat mě baví. Porážky nesnáším. Jsem po nich vždycky hrozně smutný a zklamaný. Nikdy si na ně nezvyknu,“ vyznává se gólman.

Potvrdit to může i jeho přítelkyně Kristýna Valečková. „Když přijde Michal po prohraném zápase domů, není s ním celý večer kloudná řeč,“ vypráví sympatická blondýnka. „Nechám ho být a potom, když už pomalu rozváže, snažím se ho povzbudit. Říkám mu, že zase přijdou zápasy, kdy se bude jemu i mužstvu opět dařit,“ prozrazuje Kristýna recept na to, jak zlepšit svému partnerovi náladu.

Rozchod jim prospěl

Michal s Kristýnou se poznali doma v Ostravě, když jí bylo šestnáct a jemu necelých dvacet. „Setkali jsme se po jednom zápase Baníku ve Stodolní ulici. Upoutala mě vizáží, líbila se mně na první pohled. Pozval jsem ji hned druhý den na procházku, a tak náš vztah začal,“ vypráví ligový gólman.

Vydrželi spolu tři roky a potom přišla krize. „Bylo to krátce poté, co se Michal vrátil z hostování v Blšanech. Nebylo to ono, dohodli jsme se, že si dáme na čas pauzu. A uvidíme, co bude dál,“ nevyhýbá se ožehavému tématu Kristýna.

Přestávka trvala rok a čtvrt. „Během té doby jsme ale zůstali v kontaktu, psali jsme si. A po čase jsme zjistili, že si oba navzájem chybíme. Pauza nám prospěla, náš vztah se upevnil,“ míní shodně oba.

Otce vezmou na věž

V Plzni žijí daleko od svých rodin, přátel a známých. „Na druhou stranu tu máme více času na sebe, užijeme se,“ říká partnerka. „A když už je toho zase naopak moc a hrozí ponorka, sedneme do auta a jedeme do Ostravy nebo alespoň do Prahy, kde žije jedna ze tří mých sester. Anebo rodina přijede za námi do Plzně,“ přidává se Michal.

V Plzni se rádi procházejí historickým centrem města, nejraději chodí na náměstí Republiky k chrámu svatého Bartoloměje se 102 metry vysokou kostelní věží, nejvyšší v Čechách.

„Oba naši otcové nesnášejí výšky. Řekli jsme si s Michalem, že je na věž zavedeme, abychom je obav zbavili,“ plánuje společnou akci Kristýna. Ale co když se budou hlavy rodin zdráhat? „Tak si dají panáka a potom už to půjde snadno,“ ví si okamžitě rady okatá světlovláska.

Anglický sen

Každý fotbalista má svůj sen, živí ho i Michal Daněk. „Jednou bych si chtěl zachytat anglickou nebo německou ligu,“ přiznává bez obalu. Nato ale musí být člověk připraven. Z Plzně nepospíchám, naopak každý zápas v první lize mám k dobru. Čím více těžkých zápasům budu mít odchytáno, tím lépe,“ uvažuje nahlas. Připravena odejít s Michalem do zahraničí je i Kristýna.

„Určitě s tím do budoucna počítám. Když by to ale bylo v dohledné době, musela bych to nějak vyřešit se školou. Od října totiž začnu studovat na univerzitě,“ připomíná absolventka obchodní akademie.

Anglický sen ale není pro Michala jedinou metou. Má ještě jednu, reprezentaci. Chybělo málo a Michal atmosféru národního týmu okusil. Z nominace na utkání kvalifikace ME proti San Marinu a Irsku ho však vyřadilo zranění břišních svalů. „Byl jsem zklamaný, že jsem na sraz nemohl odjet. To se ale může stát, že přijdou zranění a připraví vás o takovou příležitost. Musím se s tím poprat a dál bojovat o svou reprezentační šanci,“ slibuje Michal Daněk.

Sličnou rozhodčí zvali dorostenci na kávu

Brankář Viktorie Plzeň Michal Daněk a jeho přítelkyně Kristýna Valečková tvoří ideální pár. Rozumí si nejen mimo hřiště, ale blízko k sobě mají i na fotbalovém trávníku. Kristýna má s fotbalem svoji zkušenost, vykoušela si totiž roli fotbalové rozhodčí.

„V šestnácti letech jsem začala pískat na Ostravsku soutěže mládeže. S píšťalkou jsem běhala po hřišti rok a půl,“ vzpomíná sličná blondýnka, kterou dorostenci zvali často po zápase na kávu. „Čekali na mě před kabinou, až vyjdu ze dveří,“ usmívá se Kristýna.

Zjednat si respekt na trávníku nebylo pro začínající sudí jednoduché. „S žáky to šlo, ale dorostenci, ti byli oražení. Jednou za mnou jeden přišel a povídá mi, jestli mně může sáhnout na zadek. Chvíli jsem nevěděla, co na to říct, ale potom jsem na něj udeřila, že jestli s těmi řečmi nepřestane, dostane ode mne červenou kartu. A v tu ránu byl klid,“ líčí úsměvnou příhodu štíhlá dívka, která má zkušenosti i s modelingem.

„Věnuji se mu od patnácti let, ale spíše jen příležitostně. Mám nafoceny kolekce například sportovního oblečení pro obchodní řetězce,“ říká Kristýna Valečková.

Živit se jako profesionální modelka by ale nechtěla. „Je to řehole a zvláštní svět. Tahle práce je o obrovské dřině, kontaktech a velkém štěstí. Aby člověk v téhle branži uspěl, musí se jí věnovat naplno. Ale já mám jiné cíle, chci vystudovat vysokou školu. A modeling se studiem, to by dohromady nešlo,“ míní studentka prvního ročníku žurnalistiky na univerzitě v Ostravě.

A proč si vybrala dráhu novinářky? „Tahle profese mě láká, chtěla bych to zkusit. Baví mě poznávat nové lidi a komunikovat s nimi,“ dodává.