Téměř dvoumetrový gólman nebyl minulý pátek a sobotu v Birminghamu náhodou ani na výletě, ale spíše na fotbalových námluvách. O jednoho z nejtalentovanějších českých gólmanů se totiž vážně zajímá vedoucí klub anglické druhé ligy West Bromwich Albion.

„Ano, Michal Daněk byl v pátek a v sobotu se svým agentem v Birminghamu,“ potvrdilna webových stránkách Viktorie Daňkovu návštěvu v Anglii Miroslav Kříž, předseda dozorčí rady FC Viktoria Plzeň, a. s.

Vytáhlý gólman se svým agentem Ondřejem Chovancem absolvoval seznamovací pobyt a není vyloučeno, že se do Anglie může brzy vrátit, aby zde podstoupil testy. Kluby by zároveň měly vést jednání o jeho přestupu. A výše odstupného? V zákulisí se spekuluje o dvou milionech eur.

V každém případě Daněk nastoupí do přípravy třetího ledna v Plzni. V tuhle chvíli není vůbec jisté, zda Plzeň opustí. „To, co jsem v Anglii za dva dny prožil, se nedá slovy ani popsat. Byl jsem ze všeho nadšený. Nejvíce ale bude pochopitelně záležet na jednáních mezi kluby.Samozřejmě bych si přál, aby dopadla dobře, ale nechci vůbec nic zakřiknout,“ říká Daněk, který teď se svou přítelkyní tráví dovolenou v Ostravě.

Říkáte, žez Anglie jste se vrátil plný dojmů. Co na vás zapůsobilo ze všeho nejvíce?

To je těžké říci, těch nezapomenutelných zážitků byla spousta. Velký dojemna mě ale udělalo, že si pro nás na letiště přijel sám trenér Tony Mowbray a odvezl si mě iagenta Ondřeje Chovance domů.

O čem jste se bavili?

O všem možném, chtěl se dozvědět o mně co nejvíce. On sám mě totiž ještě neviděl chytat naživo, v Čechách mě sledovali vždycky spíšemanažeři či trenér brankářů. Nejvíce se podivoval nad tím, kde se v Česku berou tak skvělí gólmani. Dříve Luděk Mikloško a nyní Péťa Čech dělali a dělají české brankářské škole vAnglii obrovskou reklamu.

Co všechno jste si stačil za dva dny v klubu prohlédnout?

Trenér pro nás přijel i druhý den ráno přímo na hotel a odvezl nás na stadion. V jeho kanceláři jsme pokračovali v rozhovorech z předešlého dne. Potom nás osobně provedl celým stadionem a seznámil nás s veškerým zázemím.

Setkal jste se i s hráči?

Ano, navštívili jsmei tréninkové centrum klubu West Browmich Albion. Trenér mě představil a potom jsem posnídal s hráči, kteří se připravovali na odpolední ligový zápas Charltonem.

Na čem jste si pochutnal?

To bylo moc zajímavé.Na jídelníčku byla klasická anglická snídaně, čili fazole, anglická slanina, párky,vajíčka.Takhle snídat nejsem zvyklý, ale protože mám dovolenou, tak jsem si tuhle kalorickou bombu dopřál.

Odpolednejste zhlédl ligový zápas s Charltonem. Jaký to byl fotbal?

Úžasný. Hrálo se nahoru dolů v obrovském tempu, k vidění byla spousta spousta šancí. West Bromwich vyznává útočnou hru, o čemž svědčí ivelký počet vstřelených gólů. Utkání druhého s třetím vyhrál West Bromwich 4:2 a dostal se tak do čela druhé ligy.

A co atmosféra na stadionu?

Zápas byl v televizi, a tak na stadion pro necelých třicet tisíc divákůpřišlo ´jen´ jednadvacet tisíc fanoušků. Ale atmosféra v hledišti byla fantastická. Fandilo se od první do poslední minuty.

V klubu hraje český fotbalista Roman Bednář. Hovořili jste spolu?

S Romanem se znám z mládežnických reprezentací, dobře jsme si popovídali. Řekl mi, že se už moc těší, až přijdu a bude mít v klubu krajana.

Jak jste na tom s angličtinou?

Zatím nic moc. Už jsem ale nakoupil cédéčka a dám se okamžitě do učení.