V úterý je v Centru sportovní medicíny v Plzni na Slovanech absolvovala první skupiny fotbalistů českého mistra a lídra Synot ligy.

V ordinaci i na běžeckém páse se postupně vystřídali například Roman Hubník, Milan Petržela, Jan Kopic, Ondřej Vaněk, David Limberský či Jan Kovařík.

Co všechno vlastně pod odborným dohledem lékařů a kondičního trenéra Michala Rukavičky viktoriáni musí v rámci zátěžových testů podstoupit?

„Hráči absolvují výkonnostní testy, které provádíme na běžeckém pásu. Kromě toho se podrobí vyšetření, klinickému i somatometrickému. To znamená, že u nich určujeme kromě hmotnosti a výšky i další hodnoty, abychom měli přehled o tom, zda mají správný poměr tuku a množství svalové hmoty," říká vedoucí Centra sportovní medicíny, zkušená tělovýchovná lékařka Ludmila Beranová.

Největším strašákem zátěžových testů je pro fotbalisty běžecký pás. „Dobu na rozběhání mají všichni stejnou, jedná se o tři stupně zátěže dané rychlostí pásu. Poté přichází takzvaná rampa, to znamená průběžné zvyšování rychlosti pásu až do maximální zátěže, stropu, který má každý fotbalista jiný. Zároveň zjišťujeme další fyziologické parametry, které s tím souvisí," vysvětluje lékařka.

A jaké maximální rychlosti fotbalisté na běžeckém páse dosahují?

„Jedná se o hodnoty od sedmnácti do jednadvaceti kilometrů za hodinu, ale tím samozřejmě myslíme až ten závěrečný úsek testu. Není možné, aby v tak vysoké rychlosti běželi třeba půl hodiny," upřesňuje Ludmila Beranová.

Vysvlečení do půl těla, jen v trenkách, s běžeckými botami na nohou a s maskou na obličeji se pouštějí do nerovného boje s neustále se zrychlujícím běžeckým pásem.

„Na běhání na pásu je nejlepší, když už ho máte ze sebou," říká ještě zrychleným dechem Jan Kopic a utírá si ručníkem zpocené tělo.

Zmožen únavou ale po chvíli vykouzlí na své tváři úsměv. „Zaběhl jsem rychleji než Ondra Vaněk, takže jsem spokojen," rýpne si do kolegy.

Pro kondičního trenéra Michala Rukavičku jsou výsledky testů velmi důležité. „Díky nim můžeme nastavit hráčům zatížení, kterého u nich chceme dosáhnout," říká Michal Rukavička, jehož potěšily nejvíce výsledky Romana Hubníka či Davida Limberského.