Na závěr své dovolené v České republice se na sto procent celý víkend věnoval dětem své letní fotbalové školy – v sobotu ve Zruči u Plzně a v neděli v Praze. Odtud odletěl brankář Arsenalu Petr Čech do Londýna, kde se včera hlásil trenéru Arsénu Wengrovi na startu letní přípravy.

V sobotu ve Zruči si plzeňský rodák ještě před začátkem tréninkového dne fotbalové školy našel čas na rozhovor, ve kterém se nevyhýbal žádným tématům.

Stačil jste si během dovolené odpočinout?
Ano, zvládl jsem i rodinnou dovolenou. Když jsem v České republice, trávím čas na severu Plzeňska. Ve Zruči bydlí moji rodiče, v nedaleké Trnové zase rodiče mé manželky.

Byl jste podívat i v tréninkovém areálu Viktorie Plzeň v Luční ulici, kde jste jako žáček s fotbalem začínal?
Shodu okolností jsme v Luční ulici natáčeli malý dokument, dokonce jsem stál přímo na hřišti, kde jsem jako malý kluk trénoval. Pro mne je to vždycky příjemné, když se do Plzně vrátím a mám trochu času, což bývá málokdy. A je to příjemné nejen kvůli mým fotbalovým začátkům, ale i kvůli tomu, že mám příležitost vidět rodiče, obě sestry.

Co jste říkal tomu, že mezi trenéry vaší fotbalové školy ve Zruči je i Jiří Krbeček, bývalý ligový brankář a váš trenér z dorosteneckých let?
To, že je jedním z trenérů mé školy, je pro mne tak trochu zvláštní. Jsem rád, že je pořád aktivní a trénuje a pomáhá nám v naší fotbalové škole. Navíc pro kluky je velký tahák v tom, že se jim věnuje trenér, který v minulosti vedl i mne.

Petře, stojíte na prahu nové sezony. Můžete se ale ještě ohlédnout za tou uplynulou?
Zajímavé je, že jsme v ní s Arsenalem získali o čtyři body více než v té předchozí, kdy jsme skončili druzí. Člověk by čekal, že skončíme minimálně opět druzí. My jsme se však poprvé po dvaceti letech nedostali do čtyřky, která znamená hrát Ligu mistrů. To samozřejmě ovlivnilo i celkové hodnocení sezony.

Přitom začátek sezony vám vyšel výborně…
Ano, začátek byl velmi dobrý, vypadalo to, že jsme připraveni bojovat o titul až do konce. Jenže potom se nám nepodařilo několik zápasů a naopak Chelsea uhrála patnáct vítězství v řadě, získala tím velký náskok, který si už pohlídala. My jsme museli dotahovat, poslední dva měsíce sezony jsme hráli výborně. To vás pak zpětně mrzí výpadek v únoru a březnu, kdy jsme poztráceli body, které nám nakonec chyběly.

Je určitou náplastí vítězství v poháru?
Určitě. Arsenal ho vyhrál potřetí ve čtyřech letech, což není tak jednoduché, jak to možná může na první pohled vypadat. Už se moc těším na anglický Superpohár, o který budeme s Arsenalem bojovat právě s Chelsea.

Pozorně sledujete i dění v české lize. Co říkáte návratu Pavla Vrby do Viktorie Plzeň?
Podle mne nadcházející sezona české ligy nabízí zvýšení atraktivity. Jedním z důvodů je právě návrat trenéra Pavla Vrby do Viktorie Plzeň, dalšími pak skutečnost, že Sparta i Slavia vrhly všechny síly do útoku a mohutně posilují. Cílem všech tří klubů je dostat se na podzim do základních skupin evropských pohárů a uvidíme, jak se to komu podaří.

Pod velkým tlakem bude zejména Slavia, která vyhrála mistrovský titul a očekává, že se prosadí i v evropských pohárech. Souhlasíte?
U Sparty jsem chápal, že když se jí nevydařila sezona, že přijdou změny. Když ale překope celý tým klub, který vyhrál titul, tak na to jsem sám zvědavý, jak si s tím poradí. Hráči, kteří přišli, budou muset nejspíš i nastupovat. Zásadní bude, jak se s tím Slavia dokáže srovnat a nové hráče zabudovat do týmu.

Stejně je na tom i Sparta, tam přišlo také mnoho nových hráčů. Jak složité bude podle vás v co možná nejkratším čase sladit tým?
Jedno je jisté – jestli něco Sparta i Slavia nebudou mít, tak je to čas. A očekávaní budou naopak veliká, všichni budou chtít vidět, jak si posily povedou, a budou chtít výsledek, aby nový tým byl lepší než ten loňský. To jsou věci, které budou oba dva týmy udržovat tak trochu pod tlakem.

Co říkáte na tah pražské Sparty, která angažovala italského trenéra?
Trenér Stramaccioni nikdy v české lize nepůsobil a pro něj to bude novinka. Uvidíme, jak to všechno bude vypadat. Podle mne to může fungovat, ale hodně bude záležet na práci, která se dokáže udělat.

Může být výhodou Viktorie Plzeň, že má kostru týmu, která spolu hraje už delší dobu?
Výhodou je, že většina z hráčů zná trenéra Vrbu a on zná je i prostředí v klubu, takže po této stránce to pro Plzeň může být jednodušší. Na druhou stranu se říká: Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Bude to o tom, aby si lidé nemysleli, že když se vrátil trenér Vrba, bude hned všechno jasné. Vždycky je to hlavně o práci, a aby se týmu dařilo a měl výsledky.

Jak budou vypadat vaše první týdny v rámci letní přípravy Arsenalu?
První týden budeme v Londýně, pak letíme do Austrálie, kde máme dva zápasy s týmy ze Sydney. Potom se přesuneme do Pekingu, kde nás čekají zápasy s Bayernem Mnichov a Chelsea. Pak se vracíme zpět a čeká nás Emirates Cup.

Už jste zmínil, že v nové sezoně musíte oželet Ligu mistrů. Nebude pro Arsenal Evropská liga málo?
Evropskou ligu jsem měl možnost hrát jednou a ve chvíli, kdy jsme se tam ocitli, tak člověk chce vždy vyhrát. Jsem strašně pyšný na to, že jsem Evropskou ligu vyhrál, že mám pohár doma. Stojí to opravdu za to.