Spolu s Pavlem Horváthem usilovali o zisk třetího titulu v řadě, což se nakonec nepodařilo. „To, že jsme nezískali titul, nás samozřejmě mrzí. Těší mne však, že jsme o něj bojovali do posledního kola,“ říká Zdeněk Bečka, který v realizačním týmu Viktorie zůstává a v roli asistenta bude pomáhat novému kouči Pavlu Vrbovi.

Viktorii jste vedl na postu hlavního trenéra osm zápasů. Co pro vás krátké působení v této roli znamenalo?
Pro mne to byla především obrovská zkušenost. Trénovat mužstvo, jako je Plzeň, se jen tak někomu nepovede, mně se to podařilo, i když jen na osm zápasů. Přiznám se, že jsem za to moc rád. A jsem za to vedení klubu vděčný.

Na jaře jste přišli o body v několika utkáních. Která z těchto ztrát vás nejvíce mrzí?
My jsme za celou sezonu ztratili třiadvacet bodů, takže každá ztráta nás stála titul. Když to ale vztáhnu na svých osm zápasů v roli hlavního trenéra, tak mne nejvíce mrzí remíza 2:2 v Jablonci. Zápas jsme měli skvěle rozehraný, ale vinou hluché dvacetiminutovky ve druhém poločase, kterou si doteď neumím vysvětlit, jsme o vítězství přišli.

Co bylo pro vás během vašeho působení u týmu nejsložitější?
Vyrovnat se s tím, když jsme začali ztrácet na Slavii dva body a boj o titul už jsme neměli ve svých rukou. Bylo těžké se s tím vyrovnat osobně a udržet i motivaci hráčů. Myslím si ale, že jako realizační tým ani hráči se nemáme za co stydět. Udělali vše, co bylo v našich silách. Bohužel to nevyšlo a skončili jsme druzí.

Dalo by se očekávat, že budou mít v tu chvíli o motivaci postaráno…
Samozřejmě, motivaci měli, ale v těch hlavách to chtě nechtě šrotuje. Navíc musíte připočíst k tomu i dvě tragické události, které se staly jejich bývalým spoluhráčům. Vyvinulo se to tak, že situace pro nás v jednu chvíli nebyla vůbec jednoduchá. Jsem moc rád, že jsme se z toho dokázali vymanit a do posledního kola hráli o titul.

Můžete prozradit, jak jste se s oběma tragickými událostmi vyrovnávali?
Zasáhlo nás to každého jinak a každý z nás se s tím vyrovnával po svém. Někdo líp, někdo hůř, někomu to trvalo kratší dobu a druhému déle. Nakonec jsme se s tím podle mne vypořádali všichni. Ono nám vlastně ani nic jiného nezbylo.

Když jste přebíral mužstvo, cílem bylo zisk mistrovského titulu. Berete to tak, že jste cíl nesplnil?
To je spíše otázka pro vedení klubu, jestli jsem splnil cíl nebo ne. Podle mého názoru byla sezona úspěšná, i když mohla být úspěšnější, umocněná ziskem titulu. Na druhou stranu, o titul jsme bojovali až do třicátého kola, skončili jsme nakonec v první lize druzí, čímž si zahrajeme třetí předkolo Ligy mistrů.

Jak se trénuje hlavnímu kouči od okamžiku, kdy se dozví, že má mandát je do konce sezony a po něm přijde nový trenér?
Já na tohle nemyslel. O tom, že budu hlavním trenérem do konce sezony a pak budu pokračovat jako asistent trenéra Pavla Vrby, jsem samozřejmě věděl. Pro mě to tím pádem nic zásadního nebylo.

Už jste se s trenérem Pavlem Vrbou sešel?
S Pavlem Vrbou jsem se sešel už dvakrát, náplní schůzek zatím nebylo řešení hráčského kádru. Setkáme během dovolené a spolu s vedením budeme příchody a odchody v mužstvu řešit.