Autor se při tvorbě díla opíral nejvíce o svůj vlastní archiv, který si vede už padesát let. „Jako třináctiletý kluk jsem byl v roce 1961 poprvé na fotbalovém zápase tehdejšího Spartaku Plzeň, který tenkrát působil ve druhé lize. Tři kola před koncem porazil doma Kbely a postoupil do nejvyšší soutěže,“ vzpomíná na zrod archivu Pavel Hochman.

„Byl to můj první zápis do archivu a od té doby jsem do něj pravidelně přispíval, především výstřižky z tehdejší Pravdy, předchůdce Plzeňského deníku, a také z deníku Sport,“ vypráví třiašedesátiletý plzeňský novinář.

Nejtěžší bylo podle autora získávat informace o klubu od jeho založení v roce 1911 do roku 1945. „Hodně mně pomohla Kronika západočeské župy fotbalové, kterou vedl velice pečlivě a přehledně její sekretář František Cingroš. Zaznamenávala fotbalové dění na západě Čech od roku 1894,“ říká.

Pavel Hochman čerpal i z dalších zdrojů. „Údaje jsem dohledával například v Kronice českého fotbalu, ale také z publikací, které jsem nakoupil v antikvariátech,“ uvádí příklady, jakým způsobem shromažďoval údaje.

Při práci na knize musel řešit i zapeklité situace. „Nastaly případy, kdy jsem získal informaci ze dvou zdrojů a každý říkal něco jiného. V tom případě bylo nutné nalézt další pramen, abych se dopátral pravdy. Ověření jediného údaje mně trvalo i celý den.“

Kniha se věnuje důležitým událostem ve stoleté historii klubu, přináší profily nejvýznačnějších osobností Viktorie. Obsáhlá je i její statistická část. Velký prostor je věnován největšímu úspěchu klubu, zisku mistrovského titulu. „Věřím, že kniha poslouží nejen k pobavení, ale i k poučení zejména mladší generace fanoušků,“ věří autor.

Křest publikace proběhne v neděli na stadionu ve Štruncových sadech v rámci oslav sta let Viktorie. A kmotrem knihy nebude nikdo jiný než jeden z našich nejlepších a nejslavnějších fotbalistů a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, který se z plzeňského klubu vydal do světa velkého fotbalu.

„Pavlovi je věnována celá kapitola a dalších několik poznámek. Moc se na setkání s ním těším a určitě si od něj nechám knihu podepsat,“ usmívá se Pavel Hochman.

Knihu vydalo nakladatelství Starý most a její cena by měla být 399 korun.