Taková byla atmosféra sobotního moskevského fotbalového derby mezi Spartakem a Lokomotivem.

Prestižní duel, který rozhodovala trojice českých sudích – Plzeňané Jaroslav Jára a Luděk Lhoták a Patrik Filípek z Prahy, skončil porážkou Spartaku 1:2, první v sezoně. Za Spartak nastoupili oba Češi, Jiránek střídal Kovácse.

Trojice českých arbitrů neměla příliš složitou práci. Zápas se odehrál bez konfliktních situací či nebezpečných zákroků. Hlavní sudí Jaroslav Jára rozdal šest žlutých karet, dvě hráčům Spartaku a čtyři fotbalistům Lokomotivu. „Většinou za nesportvní chování, protesty. Když došlo k tvrdšímu střetu, faulující hráč se protivníkovi okamžitě omluvil. Hráči v ruské lize k sobě chovají respekt,“ všiml si Jaroslav Jára.

Největším sokem aktérů derby bylo počasí. „Kvůli televiznímu přenosu se nehrálo večer, ale už od dvou hodin odpoledne moskevského času, takže bylo pěkné vedro. A to prý ještě před týdnem padal v Moskvě sníh,“ říká Jára, který v Rusku pískal už podruhé. Před dvěma lety rozhodoval v Grozném zápas s Rostovem, v kterém šlo sestup. Zápas tehdy zvládl, a možná i proto jako první Evropan dostal druhou pozvánku do ruské ligy. Umělý trávník v Lužnikách před zápasem postříkali vodou, která se teplem začala odpařovat. „V momentě z nás lilo. Připadali jsme si jako v tureckých parních lázních,“ usmívá se hlavní rozhodčí.

Téměř třicet tisíc diváků na tribunách vytvořilo fotbalovou kulisu. „Povzbuzovalo se bouřlivě, ale fér. Tisíc čtyři sta pracovníků, většinou vojáků, starajících se o bezpečnost na stadionu, nemuselo řešit jediný konflikt,“ vypráví Jára.

„Fanoušci Spartaku byli smutnější, nespokojenost z porážky dali najevo pískáním. Jejich sedmitisícový kotel si nakonec zazpíval Kaťušu a pomalu opustil stadion,“ líčí třiačtyřicetiletý Jára.

Výprava českých sudích měla v Moskvě k dispozici průvodce i řidiče s autem. Bydlela v pětihvězdičkovém hotelu v centru Moskvy. „Fotbal je v Rusku velmi populární, v lize hraje spousta kvalitních fotbalistů a tomu odpovídají i odměny. Sudí berou za ligový zápas tři a půl tisíce dolarů,“ říká Jára, který si po utkání udělal s kolegy čas na prohlídku Moskvy. „Město mě nadchlo, má specifickou atmosféru,“ konstatoval.