Když český miliardář Daniel Křetínský na podzim 2021 majetkově vstoupil do anglického klubu West Ham United, internetoví vtipálci varovali před tím, aby tradiční tým z Londýna nenásledoval osud pražské Sparty, Křetínského jiné fotbalové „hračky“. Letenští už dlouhá léta čekají na titul či účast v Lize mistrů, polykají přitom další a další miliony.

Teď se v britských médiích objevila zpráva, že Křetínský plánuje ve West Hamu koupit další podíl a stát se tak většinovým akcionářem. Informace prosákla v době, kdy se Hammers na trávníku vůbec nedaří. Trápící se mužstvo s českými reprezentanty Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem naopak bojuje o záchranu v Premier League.

„Postupný vývoj je podle mého názoru ta nejzdravější cesta k vybudování silného a stabilního klubu,“ prohlásil Křetínský v době, kdy si pořizoval minoritní podíl ve West Hamu (27 procent údajně za 180 až 200 milionů liber). Zároveň tehdy uvedl, že prozatím neplánuje převzít kontrolní balík akcií.

Teď se zdá, že je všechno jinak.

Podle informací bulvárního listu The Sun i dalších britských médií je Křetínský připraven zaplatit přes 150 milionů liber (bezmála čtyři miliardy korun) za pětadvacetiprocentní podíl po Davidu Goldovi. Tento úspěšný byznysmen byl spolumajitelem West Hamu od roku 2010, ale letos v lednu ve věku 86 let zemřel.

V případě uskutečnění této transakce by Křetínskému patřilo 52 procent londýnského klubu.

Trenér: Frustraci fanoušků chápu

K těmto spekulacím dochází v době, kdy Hammers čelí vážné herní i výsledkové krizi. Naposledy naštvali své fanoušky v sobotu, když na hřišti Brightonu prohráli po bezkrevném výkonu 0:4. Souček a spol. jsou po 25 kolech na 16. příčce a mají pouze bodový náskok na sestupové pásmo. Není divu, že příznivci požadují odvolání trenéra Davida Moyese a další změny.

„Jejich frustraci naprosto chápu,“ řekl Moyes o víkendu. „Poslední tři roky sledovali velmi úspěšný tým, který končil šestý či sedmý v Premier League a dařilo se mu v pohárové Evropě, takže je jasné, jak těžké je pro ně vidět tak špatný výkon, jako jsme podali nyní,“ dodal po ostudě v Brightonu.

Mají se fanoušci West Hamu obávat, že po převzetí většinového podílu rozpoutá Křetínský na London Stadium podobné trenérské rošády, kterými v uplynulé víc než dekádě proslul ve Spartě? David Sullivan, další spolumajitel klubu, prozatím vyjádřil stávajícímu trenérovi podporu.