Český záložník Tomáš Souček začal utkání znovu na lavičce. Kapitánovi české reprezentace totiž hledá trenér David Moyes po nepřesvědčivých výkonech ve středu pole novou pozici. Na jeho obvyklém postu štítového záložníka dostávají šanci kapitán Declan Rice a Brazilec Lucas Paquetá.

Proti Chelsea se ale Souček na hřiště dostal už ve 13. minutě, protože právě Paquetá se zranil. „S Tomášem jsme odehráli spoustu utkání, nebyl problém se rychle adaptovat. Myslím si, že jsme společně odehráli dobrý zápas,“ pochvaloval si vzájemnou spolupráci Rice.

Chelsea poslal do vedení João Félix, West Ham ještě do půle vyrovnal – po centru Vladimíra Coufala se prosadil Brazilec Emerson. Pak přišly dva zásadní okamžiky, do kterých se namotal Souček. Rodák z Havličkova Brodu nejprve zvedal ruce nad hlavu po úspěšné dorážce, jeho radosti ale učinil přítrž videorozhodčí. Branka kvůli ofsajdu Rice neplatila. 

Nejvýraznější moment utkání však přišel až v 89. minutě. Conor Gallagher z hranice pokutového území nebezpečně vypálil a jeho střelu zablokoval rukou právě Souček. Penalta se nakonec nepískala, zvláště po utkání ale celý moment vyvolal hodně emocí.

„Myslím si, že to byl skvělý zákrok. Někdy prostě potřebujete kvalitního brankáře, abyste mohli pomýšlet na vítězství,“ utrousil ironicky trenér Chelsea Graham Potter.

K inkriminované situaci se vyjádřil pro klubový blog Claret and Hugh i sám Souček. „Pokud bude potřeba, abych šel do branky, klidně tam půjdu. Můj otec František byl gólman, tak jsem spadl na zem a udělal zákrok. Penalta to nebyla, pokud spadnu na zem a míč se dotkne mé ruky, pokutový kop by se podle pravidel pískat neměl,“ hájí se.

„Skandální ruka“

Kromě trenéra Chelsea ale s Součkovým zákrokem nesouhlasí řada fanoušků, včetně příznivců jiných týmů, například londýnského Arsenalu.

„Skandální ruka Součka, měla se pískat penalta. Premier League ničí příšerné verdikty sudích,“ jsou nejčastější komentáře na sociálních sítích. „Jednoznačná ruka. Střela byla gólová, nerozumím tomu rozhodnutí,“ přidal se bývalý záložník anglické reprezentace Jermaine Jenas.