Vyšetřovatelé pátrají, zda „náhodou“ (a kým) nedošlo k podvodu.

Případ lze nazvat kauza dezinfekce. Možná už jste leccos zaznamenali: v létě loňského roku řešila FAČR (Fotbalová asociace České republiky) koronavirovou pandemii. Podle všeho tak intenzivně, že funkcionáři neváhali a objednali firmu, která zařídí „vyčištění“ stadionů od možných bacilů.

Ale pozor. Nemá to jeden háček (třeba cenu šplhající k deseti milionům), ten případ je bizarní od začátku do konce.

Objednávka: Berbr hrál hlavní roli

Zásadní skutečnost je ta, že policie začala jednat nikoli na základě odposlechů, ale proto, že se „ozvalo“ několik vlivných lidí přímo z fotbalu. Konkrétně zástupci odvolací a revizní komise, jíž předsedá Zdeněk Šimek. „S prostředky FAČR nebylo hospodařeno s náležitou péčí hospodáře. Není vyloučen ani záměr poškodit FAČR,“ uvedli činovníci ve své zprávě.

Obecný závěr revizní a kontrolní komise
Příklad tohoto projektu svědčí o tlaku a jisté míře svévole jednoho funkcionáře FAČR /Romana Berbra/, jemu naprosté oddanosti některých pracovníků, kteří se ztotožnili s jeho metodami a stylem práce a neschopnosti (slabosti) jiných se mu postavit a řádně plnit své pracovní povinnosti a dodržovat vnitřní předpisy FAČR.

Na Strahově to nemohli ponechat bez povšimnutí. Smlouva mezi asociací a firmou Tymich (již vlastní bývalý fotbalista Jiří Tymich) byla podrobena analýze. A vida, najednou se zjistilo, kdo hrál hlavní roli. Možná to nepřekvapí – Roman Berbr!

Ano, ten Berbr, vlivný šíbr, nyní už bývalý místopředseda asociace, jenž donedávna seděl v policejní vazbě. Ale přišlo se i na to, že smlouvu podepsal sám Martin Malík, šéf FAČR.

Kontrolory šokoval fakt, jenž o lecčems vypovídá – nikdo z asociace byznys nekoordinoval a nehlídal, že k dezinfekci opravdu došlo. Pokud náhodou pochybujete, tak ano, do mnohých klubů vážně nikdo nepřijel.

Vysvětlení? Fotbalová asociace se zaklínala tím, že nedošlo ke ztrátě, protože po těchto zjištěních (kontrolorů) byla smlouva revidována. A teď už nikdo neřekne nic. „S odkazem na práci policie nebudeme k této věci poskytovat jakékoli informace,“ konstatoval tiskový mluvčí Michal Jurman.

Svědectví z klubů: Volal někdo od Berbra

Deník proto zkontaktoval vyvolené, tedy „dezinfikované“ kluby. Jak taková akce proběhla?

„Domluvili si termín, přijeli a brzo bylo hotovo,“ zněla nejčastější odpověď. Některá svědectví by asi zajímala i policii. „Zavolal mi někdo, kdo řekl, že je od pana Berbra, s tím, že nám vydezinfikuje zadarmo kabiny,“ uvedl Tomáš Novák, šéf Sportovního klubu Benešov.

close Fotbalová dezinfekce info Zdroj: Deník/Jakub Rusek zoom_in Fotbalová dezinfekce

Zajímavost? Dostalo se i na podezřelé kluby, které jsou spjaty s Berbrem – Vyšehrad, Přeštice… Vůbec nejdéle se pak čistilo v Ústí nad Labem. Hned dvakrát a celý den!

Někde byl zaměstnanec ochoten dezinfikovat pouze šatny (tak na to vzpomínají v Hodoníně), jinde klidně i kanceláře (Kladno).

Většina funkcionářů se shodla, že sami by si nikdy podobné čištění nemohli dovolit. V Přerově je to teď práce uklízečky. „Já bych za to ty peníze nikdy nedal. Jejich člověk tady byl asi jen půl hodiny. Více tu chodil, než stříkal,“ vysvětlil předseda Břetislav Holouš.

Malá poznámka na závěr: výběr klubů nebyl nahodilý – FAČR pro dezinfekci vytipovala kluby, které se soustředí na mládež. Ale i tady došlo k čachrům.