Na dlouhé kolony aut směrem ke stadionu jsou fanoušci v Česku zvyklí. Při domácích zápasech pražských S nebo plzeňské Viktorie jsou většinou parkoviště a ulice v okolí stadionu plné. Stává se, že kvůli tomu divák přijde na stadion až po úvodním hvizdu. Tomu chtějí v Hamburku při utkáních mistrovství Evropy zabránit.

V den zápasu bude mít každý fanoušek k dispozici kromě vstupenek také jízdenku, která mu umožní ve dnech zápasu cestovat zdarma hamburskou městskou hromadnou dopravou. V aplikaci UEFA EURO 2024 ji prostřednictvím fanouškovského průkazu musí stáhnout a aktivovat. Jízdenka bude platit od 6 hodin ráno v den zápasu do 18 hodin následujícího dne. Samotná vstupenka na stadion ovšem není jízdenkou na veřejnou dopravu.

Ve dnech utkání pořadatelé slibují také posílení železniční dopravy, aby bylo zajištěno plynulé a pohodlné cestování na Volksparkstadion a do fanouškovské zóny a zpět. Ze zastávky S-Bahn Othmarschen na Volksparkstadion bude zřízena efektivní autobusová kyvadlová doprava. Pro návštěvníky stadionu s omezenou pohyblivostí budou zdarma k dispozici bezbariérové velkokapacitní taxíky.

Na kole ke stadionu? Žádný problém

Také příznivci ekologické dopravy si přijdou na své. Pro cyklisty budou zřízena další veřejná parkoviště, aby se podpořila udržitelná mobilita a bylo možné se na stadion a do fanouškovské zóny rychle a snadno dostat také na dvou kolech. Stávajících 450 parkovacích míst pro kola v okolí stadionu bude ve dnech zápasů dočasně doplněno o 300 míst na ulici Max-Schmeling-Straße. V okolí stadionu tak bude k dispozici celkem 750 parkovacích míst pro jízdní kola. U fanouškovské zóny na Heiligengeistfeldu bude zřízeno hlídané parkoviště pro kola s celkem tisíci parkovacími místy.

Pro pohodlnější cestování autem byl vyvinut v Hamburku komplexní systém Park+Ride. Zejména z okrajových částí města a okolí se doporučuje využívat zařízení P+R ve spojení s veřejnou dopravou, což umožňuje cestovat na zápasy a do fanzóny vlakem. Vhodná parkoviště najdou fanoušci v navigační aplikaci „NUNAV“, která umožňuje navigaci a individuální směrování k zařízením P+R. Aplikace je bezplatná, bezpečná a naviguje hosty přímo na volná parkoviště v zařízení P+R.

Další informace o mobilitě v Hamburku, cestě na stadion a speciální informace o přístupnosti najdou fanoušci na webových stránkách Euro 2024. Aplikace UEFA EURO 2024 - Event Companion bude každodenním praktickým společníkem držitelů vstupenek a návštěvníků fanzóny.

David Chuchma, spolupracovník Deníku