Franz Beckenbauer znamenal hodně pro celý fotbalový svět. Legendární německý reprezentant strávil takřka celou kariéru v Bayernu Mnichov, svým významem ale hranice bavorského klubu daleko překonával.

Patrné je to z reakcí z okolního světa. Třeba ve Španělsku, tedy pardon, v Saúdské Arábii. Právě tam totiž vrcholí boje o španělskou pohárovou trofej turnajem nejlepších čtyř týmů. Právě v jednom ze semifinále se představili i fotbalisté obou madridských celků (Real vyhrál 5:3 po prodloužení).

Franz Beckenbauer a Antonín Panenka
Jediný „Císař“ německého fotbalu. Legendy vzpomínají na elegána Beckenbauera

Ti na okamžik odložili stranou své odvěké soupeření a spojili se během minuty ticha na památku zesnulého světového šampióna. Zatímco hráči se drželi kolem ramen a v tichosti vzpomínali na Beckenbauera, z tribun byl slyšet pískot arabských fanoušků.

Zástupci obou celků byli neúctou místních fanoušků viditelně rozladěni. Když se pak španělští novináři pídili po tom, proč se tak saúdské publikum zachovalo, dostalo se jim odpovědi, že to prý nemá nic společného se samotným Beckenbauerem, ale má jít o záležitost místní kultury, v níž není zvykem minutu ticha držet.

Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. Ve většině světa však nevšední reakce vyvolala velké pohoršení.