Řada viktoriánů si zahrála před dvěma lety Ligu mistrů proti Barceloně, Bayernu a Interu Milán, pět z nich (Řezník, Hejda, Havel, Kopic a Chorý) bylo i u památných zápasů s Realem Madrid, útočník Matěj Vydra má zase zkušenosti z anglické ligy, ale takový zápas, jaký je čeká ve čtvrtek, nikdo z nich ještě nehrál.

Dokonce ani 72letý trenér Miroslav Koubek nic podobného nekoučoval. A to ve fotbale zažil opravdu hodně.

„Dokázali jsme historický klubový počin a mám z toho faktu velké uspokojení,“ prohlásil Miroslav Koubek bezprostředně po postupu přes Servette Ženeva.

Ano, plzeňská Viktoria ještě nikdy předtím nehrála čtvrtfinále žádného z evropských pohárů. Až do letoška byl jejím maximem postup do osmifinále, který se podařil hned třikrát.

Jan Sýkora vstoupil do zápasu v Karviné plný odhodlání, v lize byl poprvé letos v základu a cítil šanci, že by si mohl zahrát i proti Fiorentině, ale bohužel kvůli zranění brzy střídal.
Zranění Sýkory přidělalo kouči Viktorie před Fiorentinou vrásky na čele

Teď je klub z města piva zase o krůček dál a zkušený stratég chystá tým na ACF Fiorentina, momentálně desátý klub italské ligy a loňského finalistu Konferenční ligy.

„Je to třešnička na dortu. Všichni se na utkání těšíme a já doufám, že to zvládneme,“ říkal plzeňský útočník Tomáš Chorý po sobotním utkání v Karviné, kde se museli viktoriáni spokojit s bezbrankovou remízou.

„Neprohráli jsme, když se nám to podaří ve čtvrtek, tak budeme rádi,“ neztrácel vytáhlý forvard dobrou náladu, i když si uvědomoval, že Fiorentina bude těžší soupeř.

Fotbalisté Viktorie Plzeň se vrací z Karviné s bodem za bezbrankovou remízu.
Viktoriáni v lize podruhé v řadě ztratili, teď je v Evropě čeká Fiorentina

„Nečeká nás nic jednoduchého. Zvlášť když je nás jako do mariáše,“ připomněl, že kvůli karetnímu trestu budou chybět Kopic s Dwehem, zranění jsou Durosinmi, Valenta, Jirka a čerstvě i Sýkora a další tři hráči nejsou na soupisce pro evropské poháry (Havel, Souaré, Metsoko).

„Ale musíme se s tím vypořádat, zmobilizovat síly a jít do toho na sto procent,“ prohlásil Chorý odhodlaně.

Síly ubírá i náročný program, protože viktoriáni kromě ligy usilují i o postup do finále českého poháru MOL Cup. „Na to se nebudeme vymlouvat. Všichni chceme raději hrát než trénovat,“ odmítl útočník Viktorie podobné spekulace.

Na rozdíl od Chorého zažívá Lukáš Červ premiéru na evropské scéně. „Byl jsem na Euru do 21 let, hrál jsem Youth League v mládeži. Ale teď určitě půjde o jeden z největších zápasů kariéry,“ přiznal záložník, který má ve středu 10. dubna 23. narozeniny.

Bude důvod k oslavě?