Na lavičce plzeňské Viktorie získal Pavel Vrba největší úspěchy svojí trenérské kariéry, třikrát s ní vyhrál český titul, vedl ji v Lize mistrů proti takovým gigantům jako jsou FC Barcelona, Bayern Mnichov či Real Madrid, ale posledních pět let už ji vnímá spíše jako soupeř. Zažil to s pražskou Spartou, ostravským Baníkem a naposledy i se Zlínem

V dubnu musel v Plzni skousnout porážku 0:4, když se za viktoriány trefil kapitán Hejda, dvakrát Vlkanova a účet zápasu uzavřel Chorý. Zlín předtím prohrál na podzim i doma 0:3, ale to byl ještě na lavičce kouč Jan Jelínek.

Z tréninku fotbalistů Viktorie Plzeň během reprezentační pauzy.
Viktoriáni jdou znovu do boje, v neděli je čeká liga ve Zlíně

Teď by trenér Vrba chtěl pochopitelně dosáhnout na lepší výsledek. „Ve Zlíně došlo k zajímavé hráčské obměně, přišla tam čerstvá krev,“ jmenoval jeho plzeňský protějšek Miroslav Koubek mladého Slončíka a zmínil i návrat Tkáče.

„To mužstvo má potenciál, bude se zlepšovat. Pokrok už je pod vedením Pavla Vrby teď patrný,“ doplnil zkušený kouč navzdory tomu, že se Zlín po sedmi kolech krčí se čtyřmi body na posledním místě tabulky. „Pro mě to není kandidát na sestup,“ zopakoval trenér Viktorie.

Jeho tým se po rozpačitém začátku výsledkově i herně chytil, vyhrál devět zápasů v řadě. A teď doufá, že se na vítězné vlně poveze i po reprezentační přestávce, aby se naladil před domácí premiérou v Evropské konferenční lize. V ní přivítá ve čtvrtek 21. září od 21 hodin kosovský celek FC Ballkani.

Ale ještě před tím je na řadě Zlín, v neděli se hraje na jeho stadionu od 15 hodin.

„Domácí budou pravděpodobně vycházet z aktivní defenzivy. Musíme si dát pozor na brejky, chceme vyhrát. Kvalita je na naší straně a věřím, že to potvrdíme i na hřišti,“ dodal trenér Koubek, kterému už se po svalovém zranění vrací i Sýkora.

Na marodce už tak zůstávají jen dlouhodobí marodi Havel s Pernicou.

ŠEVCI I S POSILOU Z MLS

Domácí Ševci můžou proti Plzni poprvé využít i Selmira Pidra. Pětadvacetiletý krajní hráč z Bosny a Hercegoviny přišel v reprezentační přestávce do Zlína ze zámořské Major League Soccer, v níž nosil dres St. Louis City.

„Slibujeme si od něho zkvalitnění levé strany hřiště. V poměrně nízkém věku už toho má hodně za sebou, hlavně díky startům v Lize mistrů, americké MLS i bosenské reprezentaci,“ dodal manažer zlínského klubu Zdeněk Grygera.

NÁVRAT NA MÍSTO ČINU

V plzeňském dresu půjde o specifický zápas pro Ibrahima Traorého, který sice přišel v létě z pražské Slavie, ale předtím odehrál dvě sezony za Zlín, kam přišel v 28 letech z druholigového Táborska.

Den před zápasem oslaví rodák z Abidžanu 35. narozeniny, ale stále dokazuje, že věk je jen číslo. Jestliže se mnozí po jeho příchodu do Plzně pozastavovali nad tím, jestli dává smysl angažovat takhle „starého“ hráče, Traoré odpovídá po svém.

Naskočil do 12 soutěžních zápasů, v nichž vstřelil čtyři góly a přidal dvě asistence. Nejen, že je skvělou alternací za Buchu s Kalvachem ve středu pole, ale oni dokáží nastoupit i všichni tři vedle sebe. Navíc se stal skvělým mentorem pro mladší africké hráče (Dweh, Durosinmi).

Dokáže to i teď ve Zlíně?