Tři kola před koncem nadstavbové části FORTUNA:LIGY ztrácí Plzeňští na vedoucí tým z Edenu pět bodů a vědí, že dohnat manko bude už těžké.

„Nechtěl bych říkat, že je rozhodnuto, protože ve hře je stále devět bodů, ale Slavia má obrovský náskok, to je nezpochybnitelné. Udělala obrovský krok k titulu,“ připustil trenér Viktorie Pavel Vrba.

Obhajoba by Plzni vyšla už jen a pouze v případě, že vyhraje zbylé tři zápasy a slávisté ztratí šest bodů z celkových devíti.

Zdá se to jako nereálný scénář? Možná. Jenže se říká, že ve fotbale je možné všechno. Také Slavia zatím krotí předčasnou euforii.

„Vyhráli jsme velkou bitvu, ale válku ještě ne. Čekají nás tři zápasy a osobně si myslím, že to bude ještě těžké,“ vyjádřil se trenér sešívaných Jindřich Trpišovský.

Jeho svěřence totiž ve zbytku nadstavbové části čeká Jablonec, Ostrava a Sparta. A hned zítra v Edenu přivítají toho nejneoblíbenějšího. Spartu? Kdepak, zdaleka nejhorší vzájemnou bilanci mají slávisté s Jabloncem. „Klíč je v domácích zápasech, v nichž máme Jablonec a Spartu. Když je zvládneme, titul bude náš,“ tvrdí Trpišovský.

POMOHOU SI RIVALOVÉ?

Svému odvěkému rivalovi může paradoxně pomoct Sparta. Ve středu hraje v Plzni a stále ještě aktuální mistry může obrat na jejich hřištio nějaký ten bod. Slavia by se pak mohla Spartě odměnit vítězstvím ve finále MOL Cupu. Tady je situace specifická i vzhledem k finále Evropské ligy mezi Arsenalem a Chelsea. Finálový úspěch Slavie a Arsenalu by totiž ve FORTUNA:LIZE třetí Spartu poslal přímo do základní skupiny Evropské ligy.

Ale zpátky k domácí soutěži…

PLZEŇ SE NEVZDÁVÁ

Ačkoliv Plzeňští tuší, že šance na šestý titul jim uniká mezi prsty, chtějí bojovat až do konce.

„Ve hře je devět bodů. Chceme vyhrávat a poprat se tak o naději,“ burcoval před závěrem sezony Jan Kovařík.

Právě třicetiletý záložník v neděli snižoval parádní trefou v nastavení na 1:3.

Víc si však připomínal moment z 64. minuty, kdy ještě za bezbrankového stavu z těžké pozice trefil jen tyč. „Šlo o klíčový okamžik zápasu. Bohužel centimetry rozhodly v náš neprospěch, Slavia pak dala tři rychlé góly a na to už jsme neměli jak odpovědět,“ připustil hráč.

V tabulce druhá Plzeň zakončí nadstavbu doma s Ostravou, předtím jede do Liberce a už ve středu vyzve v Doosan Areně od 17.30 hodin Spartu. Tým, který pod vedením dočasného trenéra Michala Horňáka vyhrál třikrát v řadě a na Viktorii ztrácí osm bodů.

„My chceme uspět v každém zápase, a to platí i teď proti Spartě. Máme dobrý tým, věříme si a v posledních třech utkáních to chceme ukázat,“ vzkázal fanouškům Kovařík.