To se ale vůbec nedaří, po 14 kolech FORTUNA:LIGY jsou viktoriáni až na devátém místě, s propastnou ztrátou 15 bodů na vedoucí Slavii, která má ještě zápas k dobru. Hůř na tom byli naposledy v sezoně 2006/2007.

„Bavit se o titulu není v tuto chvíli namístě. Určitě si ale chceme zajistit příčku zaručující kvalifikaci evropských pohárů. K tomu vede cesta z ligy nebo domácího poháru,“ prohlásil rezolutně Adolf Šádek v rozsáhlém rozhovoru pro klubový web.

Navíc Viktoria podruhé za sebou chyběla v pohárové Evropě, takže na koronavirovou pandemií poznamenaný rok 2020 nemá dobré vzpomínky.

„Pokud mám hodnotit výsledky a výkony, nelze se na nic vymlouvat nebo se schovávat. Jsme hrubě nespokojeni,“ uznal Adolf Šádek, ale k jarní části hledí pozitivně. „V roce 2021 musíme vidět úplně jinou Viktorku – kvalitnější, sebevědomější, s větší touhou chtít vše zlomit. Jsem přesvědčený, že je v našich silách vše obrátit a vrátit klub do nejvyšších pater,“ doplnil generální manažer klubu a vysvětloval, i proč se rozhodl podržet hlavního kouče Adriana Guľu, přestože se v závěru roku čile spekulovalo o jeho odvolání.

„Samozřejmě že jsme to všechno vnímali. Ale trenérova mise tady ještě není dokončena,“ stojí si Adolf Šádek za svým rozhodnutím.

A vrací se do loňské zimy, kdy se společně s majitelem klubu i celým sportovním vedením rozhodli pro zcela odlišnou cestu než dříve. Spousta věcí se změnila. Ať už jde o samotný tréninkový proces, organizaci celého dne hráčů na stadionu a další věci. „Možná ty změny ne všichni pochopili nebo se jim zdály příliš tvrdé a časově náročné. Ale já jasně říkám, že na jaře budeme v těchto ohledech ještě tvrdší a z nastolených požadavků v žádném případě neuhneme,“ pokračoval Adolf Šádek i při vědomí toho, že takový proces přináší určitou míru rizika a výsledkové nestability.

„My však naší cestě věříme. Zároveň ale musíme mít i výsledky, bez nich to bohužel nejde. Viktoria Plzeň si vybudovala určité postavení a tomu musí odpovídat i umístění v tabulce. Jsem schopen akceptovat porážku, nikdy ale neakceptuji porážku, kdy náš tým odchází se sklopenou hlavou po odevzdaném výkonu,“ zmínil čtyřgólové výprasky v Liberci a hlavně pak na Slovácku.

„I to je náš úkol, abychom tyto věci v příštím roce již neviděli,“ postavil úkol i před kouče Adriana Guľu, který dostal důvěru pokračovat i se svým realizačním týmem.

Ani v hráčském kádru nedošlo k převratným změnám.

Jedinou úplně novou tváří je 27letý olomoucký záložník Šimon Falta, v týmu jsou i mladíci vracející se z hostování (Šulc, Matějka) nebo z béčka (Mika, Koželuh) a natrvalo přišel gólman Staněk.

Naopak na hostování odešli zkušení zadáci Řezník s Pernicou a chorvatský záložník Alvir. „Bylo potřeba udělat určitý refresh, mít v kabině i dravé mládí a zároveň hráče, kteří vzešli z naší mládeže,“ vysvětloval Adolf Šádek pohyb v hráčském kádru.

„Přínosem by měl být i Šimon Falta. Věřím, že se rychle zapracuje a stane se důležitým hráčem našeho klubu,“ doplnil generální manažer plzeňské Viktorie s tím, že obměna hráčského kádru ještě není u konce.

„Nevylučuji ještě nějaké změny. Ať už během tohoto, nebo letního přestupového okna,“ naznačil Adolf Šádek.

Po sezoně v Plzni končí smlouvy jen Tomáši Hořavovi a klubové ikoně Davidu Limberskému.

Odrazí se viktoriáni v jarní části ligy k lepším časům?

První zápas je čeká už v neděli od 16 hodin v Příbrami, kterou trénuje plzeňská legenda Pavel Horváth.