Trenér Miroslav Koubek mohl být po minulé sezoně na svůj tým náležitě pyšný. Plzeňská Viktoria prošla do čtvrtfinále Evropské konferenční ligy, na domácí scéně byla třetí v lize a prohrála až ve finále poháru.

Teď sklízí další ovoce na mezinárodní scéně, hned čtyři jeho svěřenci si individuálními výkony řekli o dres českého národního týmu. „Jsem spokojený, že hráči Plzně jsou v hledáčku reprezentace. To je také posun oproti konci minulé sezony,“ říkal Miroslav Koubek po posledním zápase sezony.

Fotogalerie: Ulrich Lipsko

„Někteří pojedou na Euro,“ potěšilo ho. V té době možná ani on netušil, že vedle trojice – Tomáš Chorý, Pavel Šulc a Robin Hranáč, která už byla na předchozím srazu, se v konečné nominaci objeví i úplný nováček Lukáš Červ. „Musím říct, že až do chvíle, kdy mě zavolal trenér Hašek, jsem nic nečekal,“ hlásil ze závěrečného kempu v rakouském Schladmingu záložník Lukáš Červ.

Zatímco zkušený kouč začíná se zbytkem viktoriánského týmu tento týden v Plzni letní přípravu, tohle kvarteto se chystá na úvodní zápas Eura v Německu.

V úterý od 21 hodin nastoupí Češi v Lipsku proti Portugalsku s hvězdným Cristianem Ronaldem v sestavě. Ve skupině je pak čeká ještě Gruzie a Turecko, oba zápasy se hrají v Hamburku.

Příznivci Viktorie jsou teď zvědaví, kolik jejich miláčků dostane šanci přímo na trávníku. Podle přípravných zápasů se zdá, že základní sestava nemine Robina Hranáče. Ten nastoupil v generálce ve stoperské trojici mezi slávistou Tomášem Holešem a dnes už exsparťanem Ladislavem Krejčím.

Další to budou mít zřejmě složitější, protože Tomáše Chorého využívá kouč Ivan Hašek spíš jako střídajícího hráče až v závěrech zápasů.

Generálku hrál na dva hroty Patrika Schicka, který má místo jisté, a Jana Kuchtu. Ale síla Portugalců odkrývá šanci pro Pavla Šulce, jenž v Plzni nastupuje na pozici pod hrotem. Svojí drzostí by mohl na favorita platit i Lukáš Červ.

Tak uvidíme na koho reprezentační trenér ukáže.

Aby byl výčet „plzeňských“ fotbalistů na Euru kompletní, sluší se dodat, že v týmu Ivana Haška je i Lukáš Provod, odchovanec Viktorie a rodák z města piva, který už ale pár let hájí barvy pražské Slavie. A v zimě se do sešívaného dresu převlékl i gólman Jindřich Staněk, který byl předtím jedničkou v Plzni.

Kam až to společně v Německu dotáhnou?