Nastoupí od 16.30 hodin českého času proti domácímu FC Astana, úřadujícímu mistru Kazachstánu a momentálně druhému týmu tabulky. Hrát se bude v Astana Areně, která je domovským stánkem ještě i pro další klub z kazašské metropole FC Bayterek z druhé nejvyšší soutěže a pro národní tým, který zatím úspěšně válčí v kvalifikaci o Euro 2024.

Stadion má kapacitu třicet tisíc diváků, ale na ligu jich chodí maximálně deset tisíc, na Plzeň se očekává, že by mohlo být téměř plno (20 až 25 000). Hrát se bude na umělé trávě se zataženou střechou. „Pod střechou jsem fotbal ještě nikdy nehrál,“ usmál se plzeňský záložník Lukáš Kalvach.

Z umělé trávy viktoriáni obavy nemají, připravovali se na ni i před odletem do Kazachstánu. „Pro nás tohle není téma,“ prohlásil na tiskové konferenci zkušený kouč Miroslav Koubek.

close Bývalý prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a slavný ukrajinský fotbalista Andrej Ševčenko v Astana Areně v roce 2009. info Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup zoom_in Bývalý prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a slavný ukrajinský fotbalista Andrej Ševčenko v Astana Areně v roce 2009.

Stadion elipsovitého tvaru, který stojí naproti supermoderní hokejové hale Barysu Astana, se začal stavět v roce 2006. Po slavnostním otevíracím ceremoniálu v roce 2009 se na něm odehrálo přátelské utkání mezi Lokomotivem Astana (dřívější název klubu FC Astana) a mládežnickou reprezentací Kazachstánu, které pískal italský rozhodčí Pierluigi Collina.

close Italský rozhodčí Pierluigi Collina při slavnostním otevření Astana Areny v roce 2009. info Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup zoom_in Italský rozhodčí Pierluigi Collina při slavnostním otevření Astana Areny v roce 2009.

O dva roky později proběhlo na zdejším stadionu slavnostní zahájení Asijských her.

Z českých klubů už se tady představily v Evropské lize dva a ani jeden nevyhrál. Slavia v Astaně v Evropské lize 2017/2018 remizovala 1:1, Jablonec o rok později dokonce prohrál, když rozhodující branku inkasoval dvě minuty před koncem. Teď je tedy na plzeňské Viktorii, aby zlomila neúspěšnou sérii.