„Do Albánie se rád vracím, protože na to angažmá vzpomínám jenom v dobrém,“ prohlásil 54letý Zdeněk Bečka když se dozvěděl, že se bude hrát v albánské Tiraně.

„Získal jsem tam svůj první mistrovský titul v pozici asistenta,“ připomněl tehdejší pomocník hlavního trenéra Stanislava Levého v klubu Skenderbeu Korce.

Fotbalisté Viktorie Plzeň na ruzyňském letišti před odletem do Tirany, kde sehrají ve čtvrtek zápas Evropské konferenční ligy s kosovským šampionem FC Ballkani.
Fotbalisty Viktorie čeká další evropská mise, v Tiraně vyzvou mistra Kosova

„Strávil jsem tam rok, na který se nedá zapomenout. Bylo to krásné,“ pousmál se Bečka při vzpomínkách.

Těší se i na supermoderní Air Albania Stadium, který je pojmenovaný po letecké společnosti. Česká reprezentace na něm v kvalifikacio Euro 2024 prohrála 0:3. Ale v době působení českého trenérské dvojice v Albánii ještě nestál. „Tehdy tam ještě nebyl, Tirana hrála na jiném stadionu,“ připomněl bývalý řízný obránce s tím, že neletí do Albánie kvůli vzpomínkám, ani na prohlídku hlavního města čas nebude.

Plzeňský stoper Robin Hranáč (uprostřed) mezi spoluhráči po vítězném domácím zápase s FC Ballkani (1:0).
Želený muž Hranáč. Únavu zatím necítím, tvrdí mladý stoper Viktorie

„My tam jedeme s Viktorkou navázat na předchozí výsledky,“ byl Zdeněk Bečka před úterním odletem do metropole Albánie stručný.

Ale v jednom ze starších rozhovorů pro Deník byl výmluvnější. Popisoval, jak probíhaly mistrovské oslavy.

„Přišlo přes deset tisíc fanoušků. Něco takového jsem ještě nikdy nezažil,“ svěřil se tehdy Zdeněk Bečka.

A vzpomínal i na atmosféru, která bývala na tamních stadionech velice bouřlivá.

Trenérská dvojice Stanislav Levý (druhý zprava) a Zdeněk Bečka (druhý zleva) se raduje z titulu mistra albánské fotbalové ligy.
Zdeněk Bečka slavil v Albánii titul

„Albánci fandí jako o život, jsou horkokrevní, fotbal milují. Zápasy jsou dost často přerušovány kvůli pyrotechnice nebo tomu, že fanoušci vběhnou do hřiště,“ popisoval Bečka, který si vybavili moment z utkání v Kastrioti, kde zažil během zápasui střelbu ze samopalu.

„Za branami stadionu někdo vypálil do vzduchu asi dvě dávky. Policisté okamžitě vyběhli a střelce zadrželi. Všem nám bylo hodně úzko, rozhodčí zápas nepřerušil, hrálo se dál,“ vyprávěl Bečka před jedenácti lety.

Jaké to bude, když přijede do metropole Albánie hrát šampion Kosova?