Limberský i letos v 37 letech stále dokazoval vysokou kvalitu, ale po sezoně řekl dost a ukončil kariéru.

Dlouho byl spolehlivou dvojkou na post levého obránce Jan Kovařík, ale ten už není v Plzni chtěný. Na levý kraj defenzivy se častěji ze zálohy zasouval Šimon Falta, jenž přišel z Olomouce.

A pak je tady hlavně Matěj Hybš, na něm teď zřejmě bude, aby uvolněný post obsadil. Zdá se, že vyléčil problémy s achilovkou a dokázal, že umí hrát i napravo, i když jeho pozice bude spíš na opačné straně obrany.

Snad si povede lépe než jeho předchůdci.

Jako první potenciální konkurent Davida Limberského přišel už v létě 2012 z Mladé Boleslavi Radek Šírl, vítěz Poháru UEFA s ruským Petrohradem. Ale za Viktorii si v soutěžním zápase ani jednou nezahrál. Nejprve se vrátil na hostování do města automobilů. „Neodcházím ve zlém nebo zklamaný – poznal jsem zde skvělé lidi, strávil velmi intenzivních sedm týdnů,“ říkal tehdy Radek Šírl s touhou, že se do Plzně vrátí, aby se tady popral o místo v sestavě.

To se však nestalo. A tak se „proslavil“ v roce 2017, když jako hráč Zbuzan inzultoval rozhodčího a dostal zákaz činnosti na dva roky.

David Limberský ukončil kariéru.
Největší viktorián, který tu hrál, tvrdí Štípek. Co na konec ikony řekli další?

V čase Šírlova incidentu už se v Plzni zkoušel prosadit slovinský obránce Erik Janža, který v prosinci 2016 podepsal s Viktorií smlouvu, jež měla vypršet až teď v létě.

„Několikrát jsme se byli osobně podívat na zápase. Erik je stabilním členem základní sestavy Mariboru a jsme přesvědčeni, že pro nás bude velkým přínosem,“ přál si tehdy generální manažer klubu Adolf Šádek.

Ale mýlil se, Janža si v Plzni odehrál za trenéra Romana Pivarníka jen tři zápasy. „V Plzni mi všechno vyhovovalo. Akorát mě mrzí, že jsem nedostal pořádnou šanci ukázat, co ve mně je,“ litoval Erik Janža loni v květnu v rozhovoru pro server ruik.cz.

To už hrál za polský Górnik Zabrze, kde se setkal s dalším exviktoriánem Romanem Procházkou. V minulé sezoně nastoupil do 28 zápasů, v nichž vstřelil tři góly.

Z Plzně se pakoval krátce po konci trenéra Pivarníka v létě 2017, nepomohlo mu ani to, že se na soustředění zranili hned tři zadáci Viktorie a mezi nimi i David Limberský.

FOTO: Jedenáct okamžiků Limberského kariéry. Hrál proti Messimu i Ronaldovi

Janža šel hostovat do kyperského FC Pafos, pak hrál i za chorvatský Osijek.

Naopak narychlo přišel z Bohemians 1905 talentovaný Milan Havel, který je v Plzni dodnes, ale hraje na pravém kraji obrany.

Posledním, kdo neuspěl, tak byl Adam Hloušek. Přicházel ze zahraničí, aby Limberskému ulevil, prostřídali se. V Plzni odehrál 18 zápasů.

„Nepočítal jsem, že si ze mě každý sedne na zadek,“ řekl Adam Hloušek v listopadu 2019 v rozhovoru Deníku. To už pravidelně nastupoval, byl použitelný i v záloze a zdálo se, že je vše na správné cestě.

Ale na jaře jen paběrkoval, až se ze sestavy úplně vytratil a odešel na hostování do německého Kaiserslauternu, kde je dodnes.

Plzeň už byla v té době domluvená s Matějem Hybšem, který přišel po konci smlouvy v Liberci jako volný hráč. Ani on toho zatím moc nenahrál, hlavně kvůli zranění. Teď má po konci Limberského cestu do sestavy volnou.

Využije toho?