Podle úvodních dvou utkání na soustředění ve španělském Benidormu se zdá, že k tomu má nejblíž záložník Roman Květ, jenž přišel z Bohemians 1905. „Velké plus je také, že se nám vrací kluci po zranění. Všichni to zvládli bez problémů,“ pochvaloval si v pondělí Pavel Horváth, asistent plzeňského trenéra Michala Bílka, a jmenoval Sýkoru, Mosqueru i Vlkanovu.

Fotogalerie: Viktoria ladí formu v Benidormu

„Vyzkoušeli jsme si dvě varianty rozestavení. Uvidíme, jak je budeme využívat,“ doplnil asistent Viktorie. Ale pojďme si sestavu probrat po jednotlivých postech.

Brankáři

Tady asi není vůbec možné pochybovat o pozici Jindřicha Staňka, jenž se stabilními výkony v plzeňském dresu propracoval až do toho reprezentačního. Do přípravy sice naskočil kvůli nemoci později, ale teď už dokazuje, že je fit. Spolehlivou dvojkou je Slovák Marián Tvrdoň, jenž se i proti Ferencvarosi (0:0) zaskvěl několika zákroky. Na Adama Zadražila tak logicky zbývá post trojky.

close Pozici jedničky mezi tyčemi má jistou Jindřich Staněk. info Zdroj: fcv zoom_in Pozici jedničky mezi tyčemi má jistou Jindřich Staněk.

Obránci

Také se zdá být jasno, i kvůli marodce, na které je zatím stále i Václav Jemelka, jenž se zotavuje po operaci ramena. Ve stoperské dvojici kapitán Lukáš Hejda s Luďkem Pernicou, jistit je bude Filip Kaša. Na beku potom Milan Havel, ale v jeho případě se nabízí otázka, jestli bude operovat zprava, nebo zleva.

close Lukáš Hejda (vpravo) s Milanem Havlem na pondělním předzápasovém tréninku info Zdroj: fcv/Martin Skála zoom_in Lukáš Hejda (vpravo) s Milanem Havlem.

Tady se nejspíš trenéři budou rozhodovat podle soupeře. Napravo se nabízí jako alternativa Libor Holík, jenž se na soustředění upsal Viktorii na tři roky, a vlevo zase ofenzivnější Jan Sýkora. „Jeho výhoda je, že může hrát na více postech,“ řekl Pavel Horváth. V zápasech, kdy se očekává, že budou viktoriáni dobývat soupeřův obranný val, což může být i případ jarní premiéry s Hradcem, tak zřejmě bude Sýkora nastupovat v obraně. Na soustředění chyběli zranění Radim Řezník a Mohamad Tijani. Nezdá se tedy, že by stihli úvod jara.

Záložníci

Tady se zdá být jasná dvojice ve středu zálohy Lukáš Kalvach – Pavel Bucha, i když senegalský fotbalista Modou Ndiaye prokazuje velký progres.

Na stranách budou zřejmě první volbou kolumbijský rychlík Jhon Mosquera, i když je otázkou, jestli bude zcela fit, ve Španělsku nastoupil až v pondělí proti Ferencvarosi, a zkušený Jan Kopic. Na svoji šanci však číhají slovenský reprezentant Erik Jirka i další ostřílený borec Václav Pilař.

close Lukáš Kalvach info Zdroj: fcv zoom_in Lukáš Kalvach.

A to ještě nelze pominout, že na krajích zálohy může nastoupit i Jan Sýkora, Adam Vlkanova a Roman Květ. S nimi se však počítá spíš na pozici pod hrotem. Tam se otevírá šance pro nováčka Květa, protože i Vlkanova se potýkal se zraněním a Sýkora bude mít v úvodu sezony místo zřejmě spíše na kraji obrany. Ale kdo ví? Třeba trenérský štáb Viktorie překvapí.

Útočníci

Žádné překvapení se asi čekat nedá. Dlouhán Tomáš Chorý, který byl na podzim s devíti góly nejlepším střelcem Viktorie, si pozici jedničky na hrotu nejspíš udrží. Zvlášť proto, že reprezentant Matěj Vydra dohání po zranění kolena tréninkové manko a do zápasů zatím nezasáhl.

„Vzhledem k narůstající únavě jsme nechtěli riskovat, aby nastoupil. Uvidíme, jak bude vypadat v následujících dnech,“ řekl na Vydrovu adresu plzeňský asistent Pavel Horváth po utkání s Ferencvarosem.

close OFENZIVNÍ POSILA. Fotbalista Matěj Vydra (vpravo) už včera pózoval s dresem Viktorie a sportovním ředitelem klubu Danielem Kolářem. info Zdroj: Foto: fcv zoom_in Fotbalista Matěj Vydra (vpravo).

Potěšil ho dvacetiletý nigerijský forvard Rafiu Durosinmi, který ukázal potenciál, ale zřejmě bude až druhou volbou za Chorým, v určitých fázích mohou nastupovat oba, ostatně vyzkoušeli si to i ve druhé půli proti Ferencvarosi Budapešť. Zraněný je Jan Kliment a Fortune Bassey už do španělského Benidormu ani nejel. Tolik teoretické úvahy o sestavě plzeňské Viktorie pro jaro. Po páteční generálce s norským mistrem FK Molde budeme moudřejší. Do ligy bude zbývat něco přes týden.