Jestliže bylo utkání Ligy mistrů, v němž se Viktoria Plzeň na podzim 2018 střetla s hvězdným Realem Madrid, označováno jako zápas století, těžko se teď hledají slova pro dnešní mač s italskou Fiorentinou.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Ano, její věhlas ani zdaleka nedosahuje zvuku dalších klubů, které se v Doosan Areně v nedávné pohárové minulosti představily. Ať už šlo o Manchester City, Bayern Mnichov, Barcelonu či Inter Milán, ale důležitosti mu zase dodává, že ve čtvrtfinále evropského poháru plzeňští fotbalisté ještě nikdy předtím nehráli.

„Fiorentina je favorit, to nepochybně, vždyť hraje pravidelně na špici Serie A. Ale ve fotbale neplatí vždycky, že papírově silnější tým vyhraje,“ prohlásil na včerejší tiskové konferenci plzeňský trenér Miroslav Koubek.

„Ze soupeřů, které jsme v Evropě je Fiorentina jasně nejlepší. Ve čtvrtfinále už nenarazíte na lehkého soupeře,“ doplnil kouč Plzně.

Bez ohledu na to, jak viktoriáni s Fiorentinou dopadnou, je už teď jasné, že se bude přepisovat historie, viktoriáni vytyčili postupem mezi nejlepších osm týmů EKL další milník klubu.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Na hřišti bude sice rozhodovat bude momentální forma na trávníku. Proti týmu trenéra Koubka stojí více než zdatný soupeř, dokazuje loňská účast italského celku ve finále Evropské konferenční ligy. V něm se musela Fiorentina v pražském Edenu sklonit před anglickým klubem West Ham United.

Tomáš Ujfaluši
Ujfaluši vzpomíná na Itálii a klaní se Plzni: Byla to fantazie. Proč netrénuje?

„Budou chtít znovu do finále, třeba ho i tentokrát vyhrát,“ predikoval bývalý český reprezentant Tomáš Ujfaluši, který za Fiorentinu hrál čtyři roky. A v Konferenční lize se týmu z Toskánska daří i letos, na úvod kvalifikace sice prohrál ve Vídni s Rapidem 0:1, ale pak už sbíral jen vítězství a remízy. Překonal i krizi v úvodním osmifinále, kdy v Budapešti s izraelským Maccabi Haifa dvakrát Fiorentina prohrávala. Výhru 4:3 jí trefil v páté minutě nastavení český fotbalista Antonín Barák, který dal gól i při remíze 1:1 v odvetě. I jeho start v Česku přidává na lesku.

SPECIÁLNÍ VIKTORIÁN

Výjimečnost zápasu potvrzuje i fakt, že se plzeňský klub vrátil k vydání tištěného zpravodaje Viktorián. Najdete v něm exkluzivní rozhovory s předsedou představenstva klubu Adolfem Šádkem, trenérem Miroslavem Koubkem a reprezentačním útočníkem Tomášem Chorým, ale také vzpomínky na věhlasné pohárové bitvy s italskými soupeři a přání známých osobností před historickým zápasem v historii plzeňského klubu.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

„Hlavně si to kluci užijte. Nejdůležitější je, abyste šli do zápasu s hlavou vzhůru. Klidné srdce, dlouhej dech. A nesmí chybět radost. Když ji totiž budete mít vy, budeme ji potom mít i my,“ vzkázal plzeňským fotbalistům herec a fanoušek Martin Stránský.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup
Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup