Pětadvacetiletý záložník z Pobřeží slonoviny totiž po čtvrteční pohárové odvetě s CSKA Sofia zamíří do polského Lechu Poznaň, kde se stane nejdražším přestupem v historii.

Pojďme se ale ohlédnout za jeho působením v Plzni i kariérou v rodné zemi, kde nastupoval za klub ASEC Mimosas, v jehož akademii vyrostli Salomon Kalou, Yaya Touré či Gervinho.

„Být tam je obrovská čest. Ročně se o to snaží třeba pět tisíc hráčů a uspěje jich třeba jen deset,“ popisoval pro klubový bulletin poměry Ba Loua, jemuž zařídil pobyt v akademii otec. „Já se snažil zapadnout mezi ostatní kluky, kteří pocházeli z devadesáti procent z chudších poměrů,“ pokračoval Ba Loua.

DOMINIK JANOŠEK táhl ve čtvrtečním utkání s CSKA Sofia (2:0) většinu akcí plzeňské Viktorie.
Fotbalisty Viktorie táhnou i hráči, kteří byli v létě na odchodu

V Evropě se zkoušel prosadit i ve francouzském Lille nebo dánském Vejle BK.

Po příchodu do Plzně si vybral na dres netradiční číslo 50, které bude nosit i po přestupu do Poznaně.

Střelecky se prosadil hned při svojí ligové premiéře, když se po vítězství 3:0 nad Opavou prosadil jako střídající hráč po dvou minutách na hřišti.

„Jsem křesťan a věřím v Boha. I před příchodem na hřiště se modlím. Věřím, že Bůh mi pomohl k tomu, že jsem dal gól,“ přiznal Adriel Ba Loua svoji víru.

Krátce nato zažil velké zklamání z vyřazení v pohárové Evropě. I když dal gól dánskému SönderjyskE (3:0), porážku v Beer Ševě ani on neodvrátil (0:1).

Hokejisté Škody Plzeň podlehli v přípravě na extraligu doma Mladé Boleslavi 1:5.
Hokejová Plzeň zkouší Strnada, s Boleslaví přišla facka

V první plzeňské sezoně nastoupil celkem do 31 ligových zápasů, v nichž vstřelil sedm gólů a přidal šest asistencí. Patřil k nejproduktivnějším hráčům týmu a za trenéra Adriana Guľy měl pevné místo v sestavě.

Ale po nástupu Michala Bílka jeho pozice slábla, od začátku hrál jen na hřišti Pardubic (0:3), ale v poločase střídal. I proto se už na konci minulé sezony začalo spekulovat o jeho odchodu, ale to se ještě nedotáhl.

Většinu letní přípravy pak Ba Loua promarodil, na soustředění v Rakousku sice byl s týmem, ale nenastoupil tam ani do jednoho přípravného zápasu. Do FORTUNA:LIGY naskočil na dvanáct minut proti Boleslavi, ve druhém kole na Bohemians nehrál vůbec. Od trenéra Bílka slyšel, že musí přidat v defenzivní činnosti.

Jako střídající hráč šel i do pohárových soubojů s Brestem a na hřišti velšského TND, kde však gólem na 1:4 dal viktoriánům naději. V odvetě pak byl u famózního obratu, ale to už ho sledoval v hledišti Maciej Skorža, kouč polského Lechu Poznaň.

A tam příští týden Ba Loua za 31 milionů přestoupí.

A jak bude vzpomínat na Plzeň?

„Je to skvělé město s velmi přátelskými lidmi. Byla čest za Viktorku hrát.“