O tom, že jedlá soda není určená pouze na pečení, už víme dávno. Někteří lidé s ní čistí matrace, koberce, jiní ji dokonce sypou do pračky k prádlu nebo ji díky její schopnosti absorbovat pachy vkládají do lednice, špajzu, či k odpadkovému koši. Úklidová specialistka Eliška Popková však přišla s úžasnou vychytávkou, jak si pomocí jedlé sody vyrobit snadný tekutý písek, který má odmašťovací schopnost a vydrhne každou špínu.

Poklad domácnosti: jedlá soda

Jedlá soda nachází v domácnosti řadu uplatnění, a to od přídatné složky při pečení až po drhnutí toaletní mísy. V čem ale tkví její kouzlo? Je dostupná, levná, ekologická, pohlcuje pachy, vyčistí i odolné či zaschlé skvrny, a navíc působí antibakteriálně, jak dokazuje i výzkum z roku 1997 pod vedením profesora Davida R. Drakea z Vysoké školy somatologie a zubní kliniky v Iově.

Za zápach vysavače není zodpovědný jen plný prachový sáček. Odér vychází především ze zaneseného filtru.
Smrad při luxování? Zdrojem zápachu je často místo, které lidé vůbec nečistí

Navíc je jedlá soda mírně abrazivní, díky čemuž s její pomocí odstraníte i dlouho zaschlé či mastné skvrny. „Na některé věci funguje jedlá soda lépe než klasický čisticí prostředek. Jedlá soda je na rozdíl od běžných čističů abrazivní, což jí dodává určitou zrnitost potřebnou k uvolnění částic a odstraňování skvrn z řady povrchů,“ tvrdí i inspirativní kuchařský web The Kitchn.


Nahrává se anketa ...

Její abrazivita však může v některých případech i uškodit. „Prostředky s obsahem jedlé sody byste neměli používat na povrchy náchylné k poškrábání, na které byste nepoužili ani jiné abrazivní čističe. Jedná se především o sklo včetně zrcadel, oken či sklokeramických varných desek, nerezovou ocel, dřevo či mramor,“ upozorňuje magazín věnující se životnímu stylu a interiérovému designu Apartment Therapy.

Toaletní papír je běžnou pomůckou osobní hygieny. Pomoci však může i s úklidem.
Nečekané využití toaletního papíru: Žena přišla na to, jak ho používat i mimo WC

Neuvěřitelně jednoduchý recept sdílela Eliška na svém Instagramu.

Pokud jde ale o kuchyňský dřez, rošt trouby, pekáče, koupelnu, toaletu, spáry či skvrny od kávy a čaje na vašem nádobí, jedlá soda si s nimi poradí skvěle. Pokud si při použití nejste jisti, vyzkoušejte prostředek nejprve na malé části povrchu v místě, které není příliš vidět.

Jak vyrobit domácí tekutý písek

Potřebovat budete:

  • 1 díl jedlé sody
  • 0,5 dílu ekologického prostředku na mytí nádobí
  • 1,5 dílu destilované vody

Jednoduchý postup:

  • Jeden díl jedlé sody smíchejte s poloviční dávkou ekologického prostředku na mytí nádobí.

  • Promíchejte vidličkou, aby vznikla kaše.

  • Tu pak zřeďte jedním a půl dílem destilované vody.

  • Pořádně promíchejte a přelijte do plastové láhve.

Tip autorky receptu: „Před každým použitím plastovou láhev s ekologickým tekutým pískem protřepejte, aby se jednotlivé složky propojily,“ radí Eliška Popková.

Multifunkční čistič za pár kaček

Eliška Popková si ovšem vyrábí i další čisticí prostředky, se kterými se její domácnost jen blýská a příjemně voní. Jeden z nejzákladnějších, který by neměl chybět v každé domácnosti, je univerzální čistič, který je, zrovna jako tekutý písek, snadný na výrobu, levný, ale i přesto udělá velkou parádu. A proč při jeho výrobě využívá Eliška zvadlou kytku?

Tablety do WC si Eliška Popková vyrábí sama ze čtyř surovin
Úsporné domácí WC tablety ze 4 věcí vyčistí mísu natotata. Výrobu zvládne každý

„Zvadlou kytku ještě nevyhazujte. Místo toho ji vložte do odměrky, do které nalijte jednu sklenici vody, půl sklenice bílého octa, jednu lžičku (ekologického) prostředku na mytí nádobí, 10 až 30 kapek esenciálního oleje a naprosto geniální multifunkční čistič s dokonalou vůní máte na světě,“ radí s domácím postupem Eliška. Použít ho pak můžete na čištění vodovodní baterie, při utírání prachu, otírání zašpiněných ploch, ale i oken.