„Oblast zdraví bohužel nebyla uplynulých letech tolik diskutována. Evropský parlament se spíše zabýval otázkou Green Dealu, nebo obecně klimatickým změnám. Nyní je problematika zdraví a zdravotnictví napříč zeměmi Evropy více otevírána a je to moc dobře. Je tedy neuvěřitelné, jak moc se situace ve veřejném zdraví liší. Třeba moje belgická asistentka mi nevěřila, že u nás v České republice nám stačí jedna plastová modrá kartička a ošetří nás praktiky všude s jakýmkoliv problémem. V Belgii to totiž funguje diametrálně jinak,“ říká v podcastu europoslanec Ondřej Knotek.

close Téma zdraví je konečně na vzestupu, je to dobře, říká europoslanec Ondřej Knotek info Zdroj: Deník/Antonín Hříbal zoom_in Téma zdraví je konečně na vzestupu, je to dobře, říká europoslanec Ondřej Knotek

Téma zdraví je podle jeho slov nyní v Evropském parlamentu na vzestupu. „Přesouvá se hlavně k prevenci a včasné diagnóze. Máme například plán boje proti rakovině. Do budoucna je vize udělat podobný plán na kardiovaskulární nemoci. Dále tu máme vzácná onemocnění. Těch nemocí je okolo šesti tisíc a stále se přichází na nové. Není možné, aby v každé nemocnici byl expert na šest tisíc nemocí. Ale je právě důležitá ta přeshraniční spolupráce, aby třeba pacient z Prahy, když to konkrétní vzácné onemocnění umí léčit profesor v Barceloně, tak aby se k němu ten pacient dostal,“ vysvětluje Knotek.

Další podcasty Deníku Ze západu najdte ZDE>>>

Připomněl také příběh malého Martínka, který doslova semkl celou republiku a díky lidem se podařilo vybrat 150 milionů korun potřebných na chlapcovu léčbu v zahraničí.

„Teď se dělá po dvaceti letech revize klíčové legislativy k léčivům a třeba na základě naší platformy pro genové terapie jsme dávali pozměňovací návrhy, aby i vznikla skupina, která bude toto téma řešit trvale a už teď máme dílčí úspěchy,“ dodává Knotek.

Co přesně znamená pojem ekologičtější dialýza? Zaostává Evropa ve vývoji léčiv? A proč tomu tak je? Poslechněte si v tomto podcastu.

Do podcastu Deníku Ze západu se můžete zaposlouchat také zde:
YOUTUBE - Ze západu - Ondřej Knotek
SPOTIFY - Ze západu - Ondřej Knotek