Jak dobře naplánovat velikost solární elektrárny pro různé typy firem z hlediska spotřeby energie a jak se rozhodnout pro správou baterii? A hrozí nám blackout?Toto i mnoho dalšího prozradil v aktuálním dílu podcastu host Jaroslav Rada.

close Jaroslav Rada: Fotovoltaika je skvělé řešení pro všechny firmy info Zdroj: Deník/Antonín Hříbal zoom_in Jaroslav Rada: Fotovoltaika je skvělé řešení pro všechny firmy

„U těch firem je fajn, že majitelé jsou většinou rozumní. Nejlépe se jedná s ekonomem, ten se totiž vždy zajímá hlavně o ten finální výsledek, tedy kolik to ušetří a kdy se ta investice vrátí. Náročnější je jednání v případě, že jde o technika, které většinou nezajímá až tak ta ekonomická stránka věci, ale spíš kudy povedeme kabely, kde bude rozvaděč a tak podobně,“ říká Jaroslav Rada, majitel společnosti Česká síť.

Další podcasty Deníku Ze západu najdte ZDE>>>

A kolik je prvotní investice? „V případě firem se začínáme bavit o částkách od tří set tisíc až po desítky či stovky milionů. Důležitá je vždy návratnost té dané investice. Pokud má zákazník nárok na dotaci, tak se bavíme většinou o době přibližně pět, až šest let. Vždy se to dá spočítat na základě aktuálních cen energií, “ pokračuje Jaroslav Rada s tím, že je důležité, aby postavená elektrárna co nejvíce kopírovala spotřebu konkrétní firmy. Pak je totiž návratnost nejrychlejší a efektivita nejvyšší.

Co přesně znamená pojem termální baterie? A jak lze schovat přebytek energie ze slunce z léta až do zimy? Poslechněte si v tomto podcastu. V příštím, závěrečném díle speciálu o solární energetice se podíváme na tak zvané ostrovní systémy.

Do podcastu Deníku Ze západu se můžete zaposlouchat také zde:
YOUTUBE - Ze západu - Jaroslav Rada
SPOTIFY - Ze západu - Jaroslav Rada