Deník, který si Ruth Maier vedla v letech 1933-1942, odráží dívčiny osobní pocity, každodenní život, témata spojená s dospíváním, ale i politické události a radikalizující se pronásledování židovských obyvatel po anšlusu Rakouska v roce 1938. Dílo bylo v roce 2014 zapsáno do programu UNESCO na záchranu světového kulturního dědictví uchovaného v dokumentech.

Knihu vydalo poprvé v českém překladu nakladatelství Albatros Media 21. ledna 2021. Jedno z těchto vydání obdrží naše škola do své knihovny jako poděkování za účast na webináři.

Ohlasy žáků:

Štěpánka Prošková: Ve středu jsme absolvovali webinář z dějepisu. Ten nás naučil o slečně jménem Ruth Maier, která si psala deník v době holocaustu, v němž vyprávěla každodenní příhody z jejího života. Webinářem nás provázeli lektoři, kteří byli moc milí a vše nám podrobně a zajímavě vysvětlili. Jsem ráda, že jsme webinář absolvovali, jelikož se mi moc líbil.

Filip Matyáš: Ve středu jsme se zúčastnili webináře na téma Deník Ruth Maier. Bylo to zajímavé téma, které se mi líbilo.

Lucie Boudová

Osudy Ruth a její rodiny přibližuje také putovní výstava, která bude prezentována na různých místech republiky. Na jaře 2021 ji bude hostit Vila Löw-Beer v Brně. Vzhledem k současné situaci zatím proběhla pouze e-vernisáž ke 100. výročí narození Ruth Maierové. Pustit si ji můžete na odkazu http://www.maierfamily.eu/cz/.