Štafeta mladých plavců v kategorii žáci, vytvořila dva nové české rekordy poté, co dokázali uplavat polohovým způsobem, kdy pravidelně střídali všechny čtyři plavecké způsoby, motýl, znak, prsa a kraul, vzdálenost 100 kilometrů. Tuto vzdálenost závodníci zdolali za 36 hodin a 46 minut. Při mezičase za 24 hodin, vytvořili druhý český rekord poté co dokázali za 24 hodin zdolat 66 kilometrů a 625 metrů.

Kromě jediného plavce, který se plavání věnuje závodně, byli všichni ostatní plavci kteří se štafety zúčastnili výhradně amatérští plavci, kteří nikdy nebyly členy žádného plaveckého oddílu a plavání se tak nevěnují závodně, ale pouze rekreačně. Věkový průměr všech účastníků štafety činil 13 let a 11 měsíců. Nejmladším účastníkem štafety byla Kartýsková Michaela, které bylo v den konání akce 12 let, 7 měsíců a 7 dní. Nejrychlejšími závodníky byli Kotlan Adam a Tolarová Kateřina.

Na vytvoření českého rekordu se podíleli: Kotlan Adam, Tolarová Kateřina, Suchá Barbora, Procházková Nikola, Humlová Adéla, Bělík Michal, Šašková Lenka, Kartýsková Michaela, Lizcová Anna a Liška Jan.

V plavání jednotlivců pak byli vytvořeny rekordy zaplavané fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl. Andrlíková Dora se stala nejrychlejší českou plavkyní na trati 5 kilometrů motýl, v kategorii juniorů. Tuto trať zdolala za 2 hodiny a 14 minut.

Nejmladším plavcem, který kdy dokázal uplavat 10 kilometrů plaveckým způsobem motýl v kategorii žáci, se stal teprve třináctiletý Adam Kotlan, který uplaval 10 kilometrů za 3 hodiny a 25 minut. Druhý rekord zaplaval při mezičase na pěti kilometrové vzdálenosti. 5 kilometrů Adam Kotlan zdolal za 1 hodinu a 44 minut.

Nejmladší plavkyní, která kdy dokázal uplavat 10 kilometrů plaveckým způsobem motýl v kategorii žákyň, se stala teprve třináctiletá Tolarová Kateřina, která uplavala 10 kilometrů za 4 hodiny a 13 minut. Druhý rekord zaplavala při mezičase na 5 kilometrů. Vzdálenost 5 kilometrů pokořila za 2 hodiny a 2 minuty. Je potřeba připomenout, že Tolarová Kateřina nikdy nebyla členem žádného plaveckého oddílu a proto se plavání nevěnuje závodně, ale pouze rekreačně.

Zajímavostí také jistě je, že závodní plavci plavou při závodech plaveckým způsobem motýl pouze padesáti, sto čí dvě stě metrové vzdálenosti. O to jsou výkony amatérských plavců, kteří dokáží uplavat fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl pět, nebo dokonce deset kilometrů obdivuhodnější.Trať dlouhoun10 kilometrů plaveckým způsobem motýl dokázal uplavat i Řezáč Jiří, který vytvořil český rekord v kategorii dospělých. 10 kilometrů zaplaval za 2 hodiny a 50 minut.

Všechny rekordy byly vytvořeny opět v bazénu sportovního klubu Radbuza Plzeň.

Za příspěvek děkujeme Jiřímu Řezáčovi.