Prakticky celý život Máši Caltové je úzce spjat s plzeňským divadlem – je dcerou legendární divadelní fotografky Věry Caltové a scénografa Antonína Calty. „Maminka v divadle nejen fotografovala, ale i žila. Když jsem ji chtěla vidět, musela jsem za ní do fotokomory. A tak jsem divadlo vyhledávala už v době, kdy ostatní děti chodily na houpačky,“ vzpomíná ve své knížce.

Po studiích na Filozofické fakultě UK v Praze a krátkém působení ve Scénografickém ústavu nastoupila Marie Caltová v říjnu roku 1968 jako lektorka činohry do Divadla J. K. Tyla v Plzni. Od února 1971 zastávala pozici dramaturgyně činohry. Až do konce června roku 2019 je jako dramaturgyně podepsána pod více než 180 inscenacemi plzeňské činohry.

Desítky let byla zároveň lektorkou a porotkyní na přehlídkách amatérského divadla. Přátelila se a na profesionální úrovni spolupracovala s Miroslavem Horníčkem, Ladislavem Smočkem, Pavlem Kohoutem a dalšími významnými osobnostmi naší kultury, podílela se na vzniku všech komedií Antonína Procházky.

Cenné jsou i její vzpomínky na manželství s Miroslavem Doutlíkem, režisérem a šéfem operety vyhozeným z divadla po nástupu normalizace. Zachytila rovněž události roku 1989, kdy působila jako tajemnice stávkového výboru plzeňských divadelníků a členka výboru plzeňského Občanského fóra. Marie Caltová obdržela v roce 2010 Cenu Vendelína Budila za významný umělecký přínos v oblasti činoherního divadla, je držitelkou Umělecké ceny města Plzně za rok 2017 v kategorii Cena za celoživotní dílo. Vzpomínkovou knížku doplňuje řada unikátních fotografií.

Součástí křtu bude také vystoupení Stanislavy Topinkové Fořtové, ukázka z knihy v podání Moniky Švábové a autogramiáda Marie Caltové. Kniha bude na místě k zakoupení za zvýhodněnou cenu.

Zdroj: DJKT