„Krásné podzimní sluníčko, listopadový vítr, ve vodě množství spadaného listí, opravdu pravý čas 'opustit' řeku. Ale je to pohoda, počasí nám vyšlo, tohle jsme si přáli,“ byla spokojená první listopadovou sobotu při zavírání řeky Úhlavy za všechny vodáky, členy přeštického TOM Úhlava, Dáša.

Od dubnového odemčení řeky nejen tady na Úhlavě, ale i jinde najezdili hodně kilometrů. „Měli jsme pravidelné schůzky v loděnici, udělali jsme si víkendovku na Vltavě, kde vodáci mají svoji základnu. A hlavně byl prázdninový týdenní tábor, sjížděli jsme Berounku,“ řekla k činnosti v letošním roce.

Nyní přes zimu budou mít schůzky v tělocvičně ve škole. A už teď se těší, až si řeku zase na jaře odemknou a vyrazí na vodu. „V zajištění činnosti nám hodně pomáhá Plzeňský kraj, Český svaz kanoistů, a samozřejmě město Přeštice,“ zdůraznila Dáša.

Zamykání řeky počátkem listopadu je pro vodáky z Přeštic už tradicí. „Letos by se ještě dalo jezdit, je až nepřirozeně pěkné počasí. Ale tradici dodržujeme a necháme řeku 'odpočinout'. Takže vyrazíme dnes naposledy na vodu, na naši tradiční zavírací jízdu do Příchovic a zpět,“ překřikovala sílící vítr přímo z vody z lodě Hanka s obrovským klíčem v ruce, kterým se zanedlouho chystala řeku uzamknout. Pak již desítka lodí vyrazila proti proudu, s těmi na břehu se loučila vodáckým Ahoj. Odpoledne po návratu z poslední jízdy pokračovalo soutěžemi, opékáním buřtů a zpíváním při kytaře.