Tato prestižní cena je udělovaná za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Navštívit lze například veřejnosti částečně přístupný renesanční zámek, kostel sv. Mikuláše nebo zachovalý židovský hřbitov.

Další významnou památkou je barokní špejchar Ve Dvoře. Stavení, které původně sloužilo ke skladování obilí, prošlo v letech 2004 až 2010 rozsáhlou rekonstrukcí. Přízemí špejcharu je nyní určené pro konání výstav a současně se zde nachází stálá expozice historické zemědělské techniky. V 1. patře se nalézá unikátní "naučná stezka pod střechou" zaměřená na přírodu a život na Podbrdsku, nesoucí název „Procházka po Brdech“. Další stálá expozice (jediná v ČR), umístěná ve 2. patře, je věnovaná kreslenému humoru legendárního ilustrátora, kreslíře, karikaturisty a humoristy Jiřího Wintera Neprakty.

Nepřehlédnutelnou společenskou událostí zde bylo 1. srpna 2021 slavnostní zahájení společné výstavy členů Sdružení výtvarníků ČR a jejich hostů. Vernisáže se zúčastnil i starosta města Spálené Poříčí  Jindřich Jindřich. Přítomna byla také kulturní pracovnice zdejšího Infocentra Ivana Paseková a početnou sokolskou obec zastupoval její místostarosta Václav Ziegler. Mezi sedmi desítkami přítomných byla řada vzácných hostů a příznivců výtvarného umění. Úvodní slovo pronesl předseda Sdružení výtvarníků ČR Karel Hlavička. Hudební vystoupení zajistil Zdeněk Vobruba.

Z šestadvaceti vystavujících se svými díly prezentuje dvacítka plzeňských výtvarníků. K vidění i k prodeji je pestrá škála různých technik. Jedná se o 127 obrazů, šest dřevořezeb a dvě sochy.

V rámci městských slavností proběhne v neděli 12. září od 14 hodin výtvarný workshop pod názvem „Malování pro všechny“. S technikou pastelu, olejomalby atd. přítomné seznámí výtvarník Milan Dufek. Zajímavé příběhy ze života bratrské dvojice Josefa a Karla Čapkových si pro návštěvníky připravil člen výboru Sdružení výtvarníků ČR a předseda Společnosti bratří Čapků Pavel Vespalec. Výstava, která jistě stojí za zhlédnutí, se koná za finanční podpory Plzeňského kraje a dále za podpory města Spálené Poříčí a potrvá do 28. září. Probíhá v přízemních prostorách špejcharu Ve Dvoře. Přístupná je denně 9-12 a 13-17 v doprovodu pracovníka nedalekého Infocentra, který do prostor umožní přístup.

Eva Hubatová