Sokolové v Přešticích poslední květnovou sobotu uspořádali „sokolskou akademii“. Vše jim začalo hromadným přesunem, když generálka se dopoledne uskutečnila za slunečného počasí, aby následující silná bouřka vše změnila. Musel následovat nucený přesun do sokolovny, k tomu nutná reorganizace. „Ale vše jsme zvládli a akademie začala jak měla,“ byla spokojena Naďa Květoňová, náčelnice TJ Sokol Přeštice.

Nástup, krátké uvítání a program mohl začít. „V úvodu vystoupily členky našeho přeštického oddílu moderní gymnastiky a pak hosté, taneční kroužek ZŠ Švihov s vystoupením na motivy příběhu o lvím králi,“ pokračovala Naďa Květoňová, která sletovou akademii provázela slovem. První sletovou skladbou bylo vystoupení rodičů s dětmi na hudbu z večerníčku Včelí medvídci. Skladbu předvedlo čtyřiadvacet párů, cvičenců z domácího Sokola, Klatov a Švihova. Dále patřila sokolovna domácím mladším žákům a žákyním ve skladbě Sokolhraní. Jen se míhali po ploše s víceúčelovou rozkládací kostkou, kterou přeskakovali, podlézali či stavěli panáky. Mnohem jednodušší cvičební náčiní měly v následující skladbě ženy, pouhý barevný šátek. Skladbu s názvem V rytmu srdce tvoří směs písniček v rytmu swingu a jazzu a o těch se říká, že tepou v rytmu srdce. V zelenobílé kombinaci s červeným šátkem svoji skladbu odtančilo šestnáct žen z klatovského Sokola.

Hodně speciální sportovní náčiní bylo k vidění ve skladbě pro starší žactvo. Víceúčelová bradla byla využívána k posilování i jako atletické překážky. Zajímavým doplněním byly pompony, se kterými dívky v závěru doslova ‚rozsvítily‘ plochu při tanečních kreacích. V náročné sestavě se představilo přes šedesát starších žáků a žákyň ze sokolských jednot Sušice a Janovice a samozřejmě Přeštice. Rocková symfonie je název skladby pro dorostence, dorostenky, muže a ženy. „Je to společné cvičení, kde ženy představují ladnost a muži reprezentují gymnasticky laděné cvičení,“ stručně popsala dění Naďa Květoňová. „Tato skladba byla součástí světové Gymnaestrády v Holandsku, které se zúčastnili i cvičenci z župy Šumavské. Tady se předvedlo dvanáct domácích Sokolů.“

A to se již blížil závěr a na pořadu byla poslední skladba. „O skladbu pro ženy a seniorky je pravidelně na každém sletu největší zájem, ani na XVII. Všesokolském sletu tomu není jinak.“ Babí léto, jak zní název skladby, je nejpočetnější sletovou skladbou. Cvičební pomůckou jsou deštníky, se kterými ve velkém sále sokolovny dokázalo čtyřiadvacet žen domácí jednoty vykouzlit překrásné variace.  „Ještě nás čeká župní slet v Klatovech, následuje krajský slet v Plzni a vše vyvrcholí počátkem července na XVII. Všesokolském sletu v Praze, kde se představí i 76 cvičenců z Přeštic. Děkujeme všem, co nás přišli podpořit a těšíme se na Vás na našich dalších akcích TJ Sokol Přeštice,“ dodala Naďa Květoňová.