V úterý 10. října nejprve dopoledne navštívilo Synagogu dětské publikum složené z žáků 2. ZŠ a 34. ZŠ v Plzni a Plzeňské konzervatoře. Představilo se jim Gran Duo, které se skládá z violistky Jitky Hosprové, organizátorky festivalu, a jejího italského manžela houslového virtuosa a profesora Maurizia Sciarretty. Nadšenému dětskému publiku postupně představili nástroje, podělili se o zajímavosti ze světa houslí a viol a zahráli ukázky ze svého repertoáru.

Odpoledne se Stará synagoga naplnila návštěvníky komentované výstavy Slavné evropské housle, kterou pro festival připravil a prezentoval soudní znalec v oboru houslařství Jaroslav Svěcený. Mezi povídáním všechny vystavované nástroje také postupně zazněly a v závěru výstavy si návštěvníci mohli vzácné nástroje, které byly v Plzni vystavované úplně poprvé, prohlédnout i zblízka.

Večer se prostor Staré synagogy zcela zaplnil publikem na finálový program festivalového dne Pocta Paganinimu. Hosté před koncertem měli možnost ochutnat výborný výběr italských vín a okusit pravé italské občerstvení z plzeňského podniku Vineria Symposio. Program věnovaný fenomenálnímu italskému houslovému virtuosovi, skladateli a sběrateli hudebních nástrojů Nicolu Paganinimu tematicky navázal na předchozí výstavu. Violová virtuoska a umělecká ředitelka festivalu Jitka Hosprová představila své dva hosty a také jejich vzácné nástroje. Ten večer zněly italské housle od Giovanniho Battisty Cerrutiho v rukou Jaroslava Svěceného a Maurizio Sciarretta zahrál na nástroj, který vyrobil Francouz Jean-Baptisté Vuillame. Interpreti se vystřídali v různých kombinacích a každý se představil také sólo ve skladbách komponovaných na počest Paganinimu, nebo navazujících na jeho mistrovství. Zajímavým a erudovaným slovem celý večer provázela Jitka Hosprová, která také představila svůj nástroj z dílny českého mistra Petra Zdražila a sklidila spolu se svými kolegy za skvělý večer plný virtuózní hudby v originální dramaturgii standing ovations.

Další, tento rok poslední procházka, se uskuteční v sobotu 2. prosince od 17 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni, kde se představí Jitka Hosprová se svou violou, mezzosopranistka Martina Kociánová a sbormistryně Světla Tvrzická s Kühnovým dětským sborem.