Sešlo se zde mnoho minulých a současných žáků, přátel a známých, aby řeklo pár slov a jeho intelektu a povaze. Byl to odborník na starší českou literaturu,především počátky renesance v českých zemích a literaturu 19. století.

„Velmi si vážím každého člověka, který je mistrem ve svém oboru. A pan profesor Viktora byl mistrem s velkým M, byl umělec slova a co více, toto své umění dokázal předávat dál,“ okomentoval starosta UMO 3 David Procházka.

„Byl mimořádný odborník, pedagog i člověk. Významnou součást jeho práce představuje více než tisícovka přednášek na vědeckých konferencích i pro širokou veřejnost a vedle knižních publikací napsal stovky textů pro odborný i regionální tisk,“ shrnul dílo Viktory bývalý student Petr Tesař.

Zdroj: Vanda Rigo

Přítomní si mohli z místa odnést pamětní malovaný kamínek, na pietním místě byl i na začátku jara pro tuto událost vysazen strom.

Viktor Viktora, který zemřel ve věku 80 let v prosinci minulého roku, ovlivnil mnoho generací učitelů. Na Západočeské univerzitě zastával pozice prorektora či proděkana. Byl i členem Umělecké rady Divadla J. K. Tyla v Plzni a dalších vědeckých a kulturních institucí.