Žáci třídy 3.A ze Střední průmyslové školy strojnické profesora Švejcara v Plzni zvítězili v krajském kole celonárodní soutěže v učení cizích jazyků. V těchto dnech se snaží získat titul nejusilovnějších studentů cizích jazyků v celé České republice. Soutěž Jarní WocaBee šampionát odstartovala na českých základních a středních školách v březnu, a díky tomu, že soutěž probíhá výhradně online, pokračovala i v průběhu koronakrize. Soutěž je určena pro studenty všech cizích jazyků a kritériem hodnocení je usilovnost žáků v učení se nové slovní zásoby.

Soutěž Jarní WocaBee šampionát organizuje na školách poskytovatel aplikace WocaBee. Již druhý školní rok aplikace pomáhá učitelům s výukou jazyků na školách, zjednodušuje jim práci a žáky motivuje k učení. Funguje to jednoduše – učitel průběžně zadává balíky slovíček a frází, které se mají žáci naučit a doma procvičovat. Za procvičování slovíček získávají body, tzv. WocaPoints – čím víc procvičují, tím víc bodů získají a víc se naučí. Právě usilovnost v učení je kritériem hodnocení úspěchu v Jarním WocaBee šampionátu. Vítězí třída, která denně získá nejvyšší průměrný počet WocaPoints na žáka.

Jarní WocaBee šampionát odstartoval v březnu okresními koly, přičemž soutěž plynule pokračovala i po uzavření škol. Výherci z okresů postoupili v dubnu do krajských soutěží, a ti nejlepší z každého kraje bojují o výhru ve finále v konkurenci 203 žáků z celé České republiky. V Plzeňském kraji zvítězili žáci třídy 3.A ze Střední průmyslové školy strojnické profesora Švejcara v Plzni.

Paní učitelka Ivana Kopečková, která ve vítězné třídě vyučuje německý jazyk, hodnotí samotnou soutěž jakož i výsledky svých žáků následovně: „Nabídku používat aplikaci WocaBee jsme po uzavření škol okamžitě přijali. Rozhodující pro nás tehdy bylo, že funguje na smartphonech. Nemuseli jsme tedy řešit, zda mají všichni žáci doma k dispozici svůj vlastní počítač. Zapojit se mohl opravdu každý. Žáci si ji hned velmi oblíbili. Místo nudného šprtání slovíček a frází z učebnice začali mezi sebou soutěžit. Rychle se naučili, že za každé správně zadané slovíčko získávají body, každý bod je pak posouvá vzhůru v žebříčku úspěšnosti. O první tři místa se vede každý týden v rámci třídy velká bitva. Se stejnou vervou a nadšením se také zapojili do soutěže všech tříd, po výhře v okresním a krajském kole je teď jejich cílem vyhrát to celorepublikové. Znalosti slovní zásoby mých žáků se výrazně zlepšily.“

Vítězové z Plzeňského kraje dosáhli v dubnu každý den průměrně 186 WocaPoints na žáka a mají šanci na celonárodní vítězství. Pro lepší představu – každá správná odpověď při procvičování znamená zisk přibližně 2 WocaPoints. V celonárodním kole se finalisté nová slovíčka učí ještě důkladněji, jelikož titul šampióna mají již na dosah.

Programátor Michal Ošvát, který je autorem aplikace, říká: „WocaBee se na českých školách využívá již druhý školní rok. V průběhu aktuální náročné situace v souvislosti s koronavirem jsme WocaBee poskytli školám v rámci pomoci bezplatně, a jsme velmi rádi, že školy tuto možnost přivítaly. V současnosti WocaBee objednalo již téměř 300 tisíc žáků a učitelů v České republice, jakož i v zahraničí.“

Absolutní vítěz soutěže Jarní WocaBee šampionát bude znám již v druhé polovině května. Držíme palce.

Jana Čikelová